Кој игра тој добива!

Инстант лотаријата на Државна лотарија во период од неполни 10 години понуди 41 ...

Димитров: По добивањето на датум ќе следува ...

Шефот на македонската дипломатија синоќа во соочувањето со потпретседателот на ...

Откриен е новиот голем проект на Закерберг - Дали ...

Основачот на Фејсбук веќе подолго време работи на развој на геџет кој би го ...

Приказна за сидата и печатната грешка: Беше ...

Гаетан Дига бил згоден, духовит и нормален дечко. Тие кои што го познавале ...

Кој има право на К-15 годинава и колку ќе изнесува

Законот за работни односи предвидува право на регрес за годишен одмор за сите ...

Погледнете како падна моќниот бразилски нарко бос ...

Андре Де Оливиера Маседо, бразилскиот нарко бос кој се смета за одговорен за ...

Американската армија потврди: Снимките што ги ...

Поминаа речиси две години откако угледниот "New York Times" и организацијата " ...

Безмилосна борба за ресурси во Амазонија: Бандите ...

Повеќе од 300 лица се убиени во последната деценија во судири на банди поради ...

Капитенот Ѓоргиев со порака: За мојата земја, за ...

Капитенот Никола Ѓоргиев одигра уште еден брилијантен натпревар и беше ...

Најопасната руска мафија на светот: Поранешни ...

Се чини дека во модерниот свет сонот на Дон Вито Корлеоне, неговата мафијашка ...

Најатрактивната нарко дилерка пронајдена мртва: ...

Клаудија Очоа Феликс, гламурозната дилерка на озлогласениот мексикански картел ...

Пет најголеми алкохоличари во историјата на ...

Спортот и алкохолот не одат заедно, така барем би требало да биде... Меѓутоа, ...

Ја промениле само фризурата, а нивните ...

Жените најчесто се “вистински махери“ во чести промени на ...

Геополитички игри: Русите распоредија ракетен ...

Прес-службата на Северната руска флота извести вчера дека е започната ...

ВЕСТИ

 • МАКЕДОНИЈА
 • ЕКОНОМИЈА
 • БАЛКАН
 • СВЕТ
 • СКОПЈЕ
Септември 19, 2019
Инстант лотаријата на Државна лотарија во период од неполни 10 години понуди 41 серија лозови со вкупен фонд за добивки од близу една милијарда денари Г-ѓа Гурга Георгиева - е пример за редовен играч кој со радост се согласува за објава по остварена добивка, во прилог на транспарентноста Скопје, 19.09.2019. Денес на покана на Државна лотарија, г-ѓа Гурга Георгиева ги посети нашите простории и пред камера ја раскажа својата приказна од која пренесуваме дел во ова соопштение. Поттикнати од интересот на дел од медиумите за објавуваните добивки освојувани на инстант лотарија од страна на г-ѓа Гурга Георгиева, во тек на последните пет години, а во прилог на точно и комплетно инфомирање, ...
Септември 18, 2019
Законот за работни односи предвидува право на регрес за годишен одмор за сите вработени лица кои имаат остварено најмалку шест месеци непрекинат работен стаж кај работодавачот во тековната година, без разлика дали вработениот е пријавен во компанијата на неопределено или определено време. Регресот за годишен одмор е поврзан со правото на користење на годишен одмор на работникот. Доколку работникот е пријавен на пола работно време (20 часа неделно), му следуваат најмалку 10 работни дена годиешн одмор (член 48, став 4 од Законот за работни односи) и исплата на половина износ од утврдениот регрес. Во случај кога работникот е пријавен на цело работно време (40 часа неделно), му ...
Септември 11, 2019
Од државите на Европската Унија во Тирана се вратени 104 државјани на Албанија, кои ги прекршиле правилата за престој во земјите на ЕУ или барале азил. Според извештајот на државната полиција, уште една операција на доброволно враќање граѓани кои побарале азил или ги прекршиле правилата за престој во шевенингенскиот простор е завршена во соработка со Франција, Белгија и Германија. Денеска попладне 104 албански државјани се вратени во нивната татковина со два чартер-лета од Франција и Германија во рамките на заедничкиот европски проект, кој го реализираа Франција, Белгија и Германија во соработка со Фронтекс и со поддршка на албанска придружба. Од вкупниот број албански државјани, ...
Септември 18, 2019
Повеќе од 300 лица се убиени во последната деценија во судири на банди поради користење на земјиште и ресурси во Амазонија. Станува збор за банди кои се поврзани со организации кои што профитираат од огромното илегално сечење на шумите во бразилска Амазонија, објавија од организацијата "Human Rights Watch". Од целата „војна“ која што се води во Амазонија, само 14 случаи завршиле на суд, објавија од непрофитната организација во нивниот голем извештај кој се темели на 170 интервјуа. „Тоа навистина покажува колкаво е нивото на неказнување. Истрагата и одговорноста навистина потфрлиле“, изјави Цезар Муњоз од "Human Rights Watch" за британската новинска ...
Септември 17, 2019
Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиони евра, нема ништо реализирано, а објавена e само една јавна набавка за која сè уште нема склучен договор, во висина од 439 илјади евра за замена на греење во јавни објекти, велат од О2 Иницијативата. При тоа, додаваат од таму, пренаменети се средства од оваа програма за гасификација на болницата во Струмица, што требаше да се направи независно. „Макрадули и самиот потврдува дека има пренамена на средствата, затоа што не направиле веб платформа за следење на имплементација на Планот за чист воздух и не направиле кампања во врска со различните облици на аерозагадување. Она што заборавил да додаде, е дека ...

АКТУЕЛНО

 • ТЕХНОЛОГИЈА
 • ЕНЕРГИЈА
 • ЖИВОТ
 • ДИЗАЈН
Септември 19, 2019
Основачот на Фејсбук веќе подолго време работи на развој на геџет кој би го променил начинот на кој комуницираме. Фејсбук веќе одамна е многу повеќе од социјална мрежа. Денес тоа е и хардверска компанија која продава паметни екрани и очила за виртуелна реалност, а развива и сопствена криптовалута "Libra". Но, се чини дека ниту еден од тие проекти не е важен како "Orion" на кој Фејсбук работи веќе подолго време и кој би можел целосно да го промени начинот на кој комуницираме, пристапуваме и ги споделуваме содржините. Станува збор за очила за проширена реалност коишто компанијата на Закерберг ги развива со соработка со "Luxottica", компанија која држи брендови како што се ...
Декември 28, 2017
Дали сте знаеле дека не сите исклучени електрични уреди всушност престануваат да црпат струја во моментот кога ќе го притиснете „црвеното копче“? Ќе се изненадите колку многу работи ви „крадат“ електрична енергија дури и кога се исклучени: Кога полначот е во струја, иако мобилниот не е приклучен Полначот собира електрична енергија дури и тогаш кога мобилниот не се полни. Модемите за дигитална телевизија Не е тајна дека модемите за дигитална телевизија црпат енергија дури и откако ќе ги исклучите. Телевизор Очигледно, телевизорот никогаш не е исклучен, туку е само на sleep mode. Компјутери и лаптопи Дури и кога се исклучени, компјутерите и ...
Септември 19, 2019
Гаетан Дига бил згоден, духовит и нормален дечко. Тие кои што го познавале откриваат дека бил убеден дека еден ден ќе стане ѕвезда. Станал познат, но поради погрешни причини. Во 1987-ма година, три години подоцна откако починал од сида, неговиот лик можел да се види на сите весници низ САД. Бил идентификуван како „нулти пациент“ (Patient Zero, односно прв заболен од одредена болест). Со тоа станал главен негативец, одговорен за епидемија која резултирала со смрт на 700 илјади луѓе. На една насловна страна го опишале како „монструм кој нè зарази со сида“. Стјуардот од францускиот дел на Канада не ја криел својата сексуална определба, ниту пак се правдал ...
Мај 29, 2019
Во согласност со карактерот и сите други работи кои Холивуд може да ги понуди, Лос Анџелес се надева дека ќе стане дом на нов необичен хотел. Со импресивна платформа од 17 единици во Северна Америка „Rock Group Hotel“ го проширува својот бизнис и го освојува Лос Анџелес. Нормално, тие без многу маки, како што велат и самите, би го засениле познатиот Холивуд знак, бидејќи дизајнирале хотел во облик на гитара со 30 спрата.   „Seminole Hard Rock Hotel & Casino“ ќе биде отворен во втората половина на оваа година, а ќе ги воодушеви своите гости со гигантската фонтана и апартмани со неверојатни 400 метри квадратни. Нормално, хотелот ќе го поседува оној ...

СПОРТ

 • ФУДБАЛ
 • КОШАРКА
 • РАКОМЕТ
 • ОСТАНАТО
Септември 17, 2019
Спортот и алкохолот не одат заедно, така барем би требало да биде... Меѓутоа, во пракса сепак не е така. Ви ја претставуваме “црната листа“ на најголеми алкохоличари во светот на фудбалот. Пол Гаскјон Првото место секако дека го зазема Пол Гаскјон, англиски фудбалер кој важел за еден од најталентираните во својата генерација, но љубовта кон алкохолот го спречила да го достигне врвот. Гаскјон дури и престојувал во институција за одвикнување од алкохол, но ниту тоа не помогнало. И денес на овој Англичанец дружењето со чашка алкохол му создава големи проблеми.   Гаринча Иако бил еден од најдобрите фудбалери кој оваа планета го имала, Гаринча на 49 години починал ...
Февруари 22, 2018
Прославениот македоснки кошаркар, а сегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, ја отвори душата и призна дека одбил прилика да заигра со Мајкл Џордан. Во периодот кога играше најдобра кошарка во неговата кариера и кога европските екипи „се тепаа“ за потписот на Пеце, македонскиот кошаркар не сакал да биде само уште едно име во редот во НБА лигата, открил Намуоски во интервју за Баскетбол.мк. – Тоа беше 1996 година додека настапував за Ефес Пилсен и бев прогласен за најдобар играч во Европа според францускиот весник Л’Екип. Ивица Дукан, тогашен и сегашен скаут за Чикаго Булс за европските простори, мој пријател од ...
Јули 10, 2019
За следната сезона на пикерската позиција во Вардар ќе игра словенечкиот интернационалец Домен Сикошек Пелко (21). Договорот со него е потпишан на една сезона, со можност истата соработка да продолжи уште две сезони. За 202 см високиот интернационалец ова ќе биде второ искуство со играње надвор од Словенија. Лани настапуваше во австрискиот клуб Брук. Сикошек Пелко ќе му биде соиграч на Стојанче Стоилов и на Сергеј Горпишин. Во кариерата Сикошек Пелко има настапувано во тимот на Брежице каде ја почнува кариерата за младинските категории. Во сезоната 2013/2014 првпат е регистриран за сениорскиот тим на Кршко, но настапува за кадетите и за младинците. Две сезони подоцна повторно се враќа ...
Август 09, 2018
Евгениј Поп Ацев, вкупниот победник во Гран при серијата на ФИНА во 2015 година, нема да учествува на Европското првенство во Глазгов, бидејќи неговото учество не било пријавено од Пливачката федерација на Македонија (ПФМ). Братот на Евгениј, Дарко Поп Ацев, на „Фејсбук“ ги обвини претседателот на ПФМ, Александар Маленко и селекторот за маратонско пливање, Томи Стефановски, дека не го пријавиле за настап на ЕП иако тој уште во февруари ја исполнил нормата. На својот „Фејсбук“ профил се огласи и пливачот. „Чуствувам обврска да ја објаснам сегашната ситуација околу Европското Првенство во Глазгов. Во февруари ја исполнив нормата дадена од ПФМ за настап ...

МАЈКА И ДЕТЕ

Март 21, 2019
0
Според последните истражувања слајмот најпопуларната играчка помеѓу младите содржи големо количество од хемикалијата бор. Тестовите кои беа спроведени покажуваат дека во овие ...
Декември 28, 2018
0
Француските здравствени власти испратија предупредување пред божиќните празници од ризиците по детското здравје што ги носи играњето со еластичната смеса слајм. која е многу популарна кај децата и ...
Декември 07, 2018
0
Додека мајката е уморна и истрошена обидувајќи се да постигне сè и пред очите ѝ се само оние тешки моменти, спомените на нејзините мали ќерки покажуваат нешто сосема друго. Тие се ...
Јули 18, 2018
0
Некои родители ги плаќаат децата за да им помогнат во средувањето на куќата, додека од друга страна се другите што се спротивставуваат на овој начин на воспитување. Во суштина, помаѓањето на ...
Мај 08, 2018
0
Децата имаат многу енергија, тие се неуморни и не им се допаѓа кога се принудени да одат во кревет. Но, иако неколку часа спиење може да биде безначајна загуба, на долг рок е многу штетно да им го ...
Февруари 15, 2018
0
Имам ќеркичка 4 години.Одиме во градинка уште од две години, верујате ми последнава година само два месеци сме биле присутни во градинката. Константно сме болни. На почетокот задолжително се ...
Ноември 21, 2017
0
Поголемиот број од прехранбените производи за деца содржат опасни хемикалии, предупредува новата студија на непрофитната организација “The Label Clean Project”. Во тестираните производи ...
Ноември 17, 2017
0
Со години наназад Хајди Хам на крајот од секој ден троши најмалку еден час на чистење и средување на собата во којашто претходно децата играле. Сценографијата практично секогаш била иста – ...
Ноември 16, 2017
0
Многумина од родителите не знаат дали да го слушаат советот од бабите и дедовците, од интернет или од сите други родители, па често прават грешки. Но, најдобар совет е оној од педијатрите. Што ...

ЗДРАВЈЕ

Август 30, 2019
0
Постои едноставен рецепт кој помага да се елиминира болката во зглобовите. Многу луѓе го тестирале овој рецепт во пракса и добиле неверојатни резултати. Доколку вратот и грбот ви се постојано ...
Август 21, 2019
0
Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат за чување на остатоци од ручек или ...
Август 07, 2019
0
Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од појава на труење со храна. ...
Јули 08, 2019
0
Веќе знаете дека не постои волшебно стапче со кое ќе ги изгубите килограмите, но некои намирници се одличен избор кога се обидувате да го отстраните вишокот на масни наслаги. За диетата да биде ...
Јули 03, 2019
0
Постои еден лек кој може да ви помогне да ослабнете во било кој дел од денот и ноќта. Имено, Доктор Оз осмисли рецепт кој неверојатно брзо ги отстранува вишокот килограми. За овој напиток ...
Март 07, 2019
0
Причината за Алцхајмеровата болест, како што пишува „Њу сајентист“, најверојатно, е пронајдена. Тоа се бактериите Porphyromonas gingivalis, кои се клучни причинители кај повеќето ...
Февруари 11, 2019
0
Комбинацијата од чиста морска сол и вода како дел од редовната прехрамбена рутина може да го регенерира нашиот организам на следните начини… Бенефициите на вода со лимон или со јаболков ...
Февруари 11, 2019
0
Секојдневните грижи, внатрешните стравови и превирања, сомневања, вознемиреност, депресија … Сето ова се психолошки причини зошто одреден дел од телото може да почне да боли. Според местото ...
Јануари 03, 2019
0
Истражувачите докажаа дека луѓето кои константо пушат цигари, повеќе од пет години, многу често се соочуваат со болести на белите дробови, како бронхитис и кашлица. За да можете да ги одбегнете ...

ЗАБАВА

„Сексот со Џорџина е подобар од било кој гол“ - ...

Пред неколку денови Кристијано Роналдо давал големо интервју за познатиот ...

Не постојат посексапилни костими за капење од ...

Ви ги претставуваме провокативните костими за капење кои само храбрите дами би ...

Телохранителот на Мајкл Џексон молчел 10 години, ...

Повеќе од 10 години од смртта на Мајкл Џексон, неговиот поранешен телохранител ...

Ким Кардашијан боледува од неизлечлива болест - ...

Ким Кардашијан пред неколку години успевала псоријазата, хронична болес на ...

Голите фотографии на Кајли Џенер ќе го красат ...

Американската ријалити ѕвезда, старлета и деловна жена, Кајли Џенер, ги ...

Провокативната американската водителка која во ...

Водителката Венди Вилијамс овојпат навистина покажала со што располага ...

Популарната порно дива снима во Хрватска: Со секс ...

Хрватска е навистина атрактивна дестинација за популарните личности. Убавината ...

Танчерка му играше, а потоа потече по што тој ...

Неверојатна снимка се појави на социјалните мрежи. Иако беше објавена пред ...

Не се откажува од деколтето до папокот: „Ако може ...

Провокативното облекување на членката на британското шоу „Јас имам ...

Идната невеста била топлес! Познатиот НБА играч ...

НБА ветеранот Јоаким Ноа ја запросил манекенката и една од ангелите на ...

Јавноста ја нападна Рита Ора поради “прежешкиот“ ...

Откако во Хрватска во полупразна сала заработила околу 200.000 евра, а потоа на ...

Принцот Хари одговори на критиките зошто лета со ...

Принцот Хари отпатува во Амстердам, каде ја претстави „Travalyst“, ...

Сватовите се згрозиле: Му шепнала на младоженецот ...

Во непријатна ситуација се нашла една невеста од Северна Каролина која пред ...

Плејбој зајачицата го облекла најмалото бикини ...

Плејбој зајачицата Касандра, го прославила 34-от роденден во веројатно ...

Hide Main content block

Top