Рај кој се продава за 27 милиони долари: Ѕирнете ...

Доколку се прашувате како изгледа домот на една од најпознатите жени на светот, ...

Американски генерал тврди: Војната со Северна ...

Пензионираниот американски генерал Бери Мекафри тврди дека Америка ќе влезе во ...

Турската војска сѐ повеќе навлегува во Сирија: ...

Турската армија продолжува да ги распоредува своите сили во соседна Сирија и ...

Земјотрес за ЕУ: Дали "Вундеркиндот" ќе стане ...

"Вундеркинд", "Басти Фантасти" и "Месија" се само некои од прекарите на ...

10 работи кои смее да ги прави само кралицата ...

Кралицата Елизабета II е позната ширум светот како едноставен и достоен монарх. ...

НАСА ја освојува вселената: Ќе се лета до Марс за ...

Научниците на НАСА успешно тестирале X3 јонски потиснувачи за вселенски летала, ...

Мажите бегаат од неа кога забременила: Славната ...

И покрај тоа што е мајка и повремено сака да објвува фотографии со своето дете, ...

"Не бев дел од женски бенд, туку од ланец на ...

Каја Џонс е некогашната членка на познатиот бенд "Pussycat Dolls". 7 години ...

Хилари удри и по Асанж: Тој беше оружје во рацете ...

Кандидатката на Демократската партија на американските избори во 2016. година, ...

Протекла нецензурирана снимка од Северна Кореја: ...

Благодарение на храброста на еден човек, се појавиле снимки од оваа затворена и ...

Голем пораз на ВМРО-ДПМНЕ – ги загубија ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на шестите локални избори. Партијата ги ...

Претседателот на Каталонија уште не дал јасен ...

Во меѓувреме, шпанската влада подготвува донесување на специјална одлука, која ...

РЕПТИЛ МАРКЕТ поблиску до своите ценети купувачи: ...

Рептил маркети е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним ...

Сараево забранува чипс, газирани пијалоци и ...

Во училишта во Сараево наскоро ќе биде забранет чипсот, газираните пијалоци и ...

ВЕСТИ

 • МАКЕДОНИЈА
 • ЕКОНОМИЈА
 • БАЛКАН
 • СВЕТ
 • СКОПЈЕ
Октомври 16, 2017
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на шестите локални избори. Партијата ги загуби и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. Апсолутен победник на изборите е владејачката СДСМ која победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини. ВМРО-ДПМНЕ ги освои општините Сопиште, Петровец и Илинден, Зрновци, Чешиново-Облешево и Пробиштип. Партијата на Груевски води и во Штип за околу 1%, како и во Кавадарци и во Новаци. Паднаа скопските општини Гази Баба, Бутел, Кисела Вода, Ѓорче Петров и Аеродром, кои досега беа упоришта на ВМРО-ДПМНЕ, но и Прилеп и Битола. Петре Шилегов од СДСМ со повеќе од 60 проценти обработени податоци води со 28.964 гласа пред Коце Трајановски, и ...
Октомври 12, 2017
Управата за јавни приходи треба да им врати пари на околу 30 илјади фирми и домаќинства кои платиле за радиодифузна такса предвреме, за цела година. Граѓаните треба сами да си ги побараат парите назад, зашто УЈП нема да им ги врати по сопствена иницијатива. Управата сеуште не дава детали како ќе го прави повратот, само кусо изјавија дека граѓаните имаат право да достават барање.  „Граѓаните и фирмите кои ги имаат подмирено обврските по основ на радиодифузна такса заклучно со септември и имаат побарувачко салдо поради предвремено плаќање, имаат право да достават барање до УЈП за враќање на повеќе платените средства по основ на РДТ“ – велат од УЈП. Откако ...
Октомври 13, 2017
Во училишта во Сараево наскоро ќе биде забранет чипсот, газираните пијалоци и слатки, а новиот Правилник за исхраната на деца во предучилишни и училишни установи, забранува продажба на нездрава исхрана. Според новиот Правилник за исхраната во основни, средни училишта, претшколски и специјализирани установи од сите училишта на просторот на Сараево ќе бидат исфрлени автомати со слатки и газирани сокови, а ќе биде забранета и продажбата на нездрава исхрана на помфрит и чипс. Како резултат на истражувањето кое покажало дека секој трет средношколец во Сараево има прекумерна тежина, кантоналното Министерство за образование ...
Октомври 17, 2017
Пензионираниот американски генерал Бери Мекафри тврди дека Америка ќе влезе во војна со комунистичкиот режим на Пјонгјанг најдоцна до следното лето. Ким Јонг Ун продолжи да ја ескалира својата заканувачка реторика против Соединетите Американски Држави и нејзините сојузници, додека кризата на Корејскиот полуостров се продлабочува. Поранешниот американски генерал ја отфрли можноста Северна Кореја да се врати на преговарачка маса. „Проблемот е во тоа што имаме толку многу кризи кои што се одвиваат, потенцијално, а тоа ги преоптоваруа дипломатските напори, како и способноста на американските вооружени сили тоа да го решат. Не сакам да го тргнеме вниманието од Северна ...
Октомври 13, 2017
Рептил маркети е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во градот Скопје. Ланец на маркети познати по големиот и квалитетен асортиман по разумни цени, отвори нов маркет во трговскиот центар во населба Лисиче. Граѓаните од населба Лисиче ќе уживаат во топла и искрена услуга, како и во дополнителните вредности за купувачите. Во маркетот од 410m2 во Лисиче, купувачите ќе можат да набавуваат секојдневно свежо овошје и зеленчук, свежо месо со гарантирано македонско потекло одгледано по највисоки стандарди. Во фурната секојден се печат свежи кифли,лиснати теста, переци... како и различни видови на леб од кои најпознат е Рептил багет лебот. Рептил е ...

АКТУЕЛНО

 • ТЕХНОЛОГИЈА
 • ЕНЕРГИЈА
 • ЖИВОТ
 • ДИЗАЈН
Октомври 17, 2017
Научниците на НАСА успешно тестирале X3 јонски потиснувачи за вселенски летала, кои би можеле да ги одведат луѓето до Марс за само 40 дена. Новата технологија која НАСА ја претставила во филмот "Марсовец" со Мет Дејмон овозможила брзо патување до "Црвената планета".  Овие потиснувачи, кои ги дизајнирале вработените во НАСА, истражувачите од Универзитетот во Мичиген и Американското воздухопловство, го придвижуваат леталото така што го забрзуваат млазот на јони. Во текот на последната демонстрација на погонот во Истражувачкиот Центар Глен во Охајо, X3 потиснувачите поставиле рекорд во најголема излезна сила, потиснувачка сила и работна енергија.    "Докажавме дека ...
Август 25, 2017
Речиси три четвртини од земјите во светот ќе имаат енергија само од обновливи извори до 2050 година. Ова е амбициозно предвидување на нов патоказ за 2050 кој пресметува поместување кон иднина ослободена од емисии на гасови, па со сето тоа би се креирале и нови работни места, би се намалиле трошоците за здравје и клима, а би се помогнало и во спасување на планетата од глобално затоплување.  Пресметките ги направиле 30 научници кои имаат задача да ги анализираат способностите на 139 земји кои би транзитирале на 100% енергија што произлегува од ветер, вода и сонце, во наредните 3 децении. Тие сметаат дека придобивките од тоа се големи и би требало што побрзо земјите да работат на ...
Октомври 17, 2017
Кралицата Елизабета II е позната ширум светот како едноставен и достоен монарх. Поради нејзината титула, има многу привилегии и таа има право да не почитува одредени закони, а следните 10 се едни од најинтересните. 1. За неа не постои ограничена брзина  2. Не ѝ потребна возачка дозвола 3. Може да патува без пасош 4. Не мора да објави ниту една информација доколку не сака 5. Не плаќа такса 6. Може да започне војна 7. Никој не може да ја тужи 8. Има право да одземе чие било дете (Таа е официјален заштитник на сите дец во Велика Британија, но никогаш не го искористила ова право) 9. Има право да уништи имот на било кого 10. Може да ...
Октомври 17, 2017
Доколку се прашувате како изгледа домот на една од најпознатите жени на светот, одговорот дознајте го во продолжение. На пазарот на недвижнини, неодамна се појави оглас кој ги заинтригира многумина.  Имено, пејачката и актерка Џенифер Лопез го продава својот раскошен пентхаус на Менхетен, а нејзините обожаватели добија единствена прилика да дознаат како изгледаат просториите во кои таа го поминува своето слободно време. Станот се наоѓа во зграда која датира од 1924 година, а истиот е со поглед кон Медисон Сквер Парк. Во текот на 2013 година е завршен процесот на реставрација, а Лопез се одлучила за купување на овој пентхаус со големина преку 600 квадратни метри и додатни ...

СПОРТ

 • ФУДБАЛ
 • КОШАРКА
 • РАКОМЕТ
 • ОСТАНАТО
Октомври 14, 2017
Нов натпревар од Лигата на Европа, Вардар против Реал Сосиедад кој што се игра на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје на 19.10.2017 година (четврток) со почеток во 19:00 часот.  ИНДЕКС24 доделува 10 билети на своите читатели. Пет најсреќни читатели ќе добијат по две карти. Се што треба да направите е да го лајкнете и споделите (шерувате) овој пост на Фејсбук фан страната. Најсреќните ќе бидат избрани по случаен избор и ќе бидат објавени на index24.mk и ќе добијат порака во инбокс, како и инструкции за подигање на билетите. Инаку цените на билетите за натпреварот изнесуваат: Цената за блоковите 1, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 19, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 изнесува 600 ...
Септември 14, 2017
Перо Антиќ ќе биде втор најплатен играч со примања од 400.000 евра годишно По десет години, Перо Антиќ одново ќе го носи дресот на Црвена Звезда. Медиумите од Србија сега пренесуваат дека тој ќе биде вториот најплатен играч во Белград. За новата сезона, Црвена Звезда ќе има буџет од околу 3 милиони евра, а прв на списокот со плати е Тејлор Рочести, кој има примања од 500.000 евра. Зад него е Перо Антиќ со годишна плата од 400.000 евра, а потоа следи Џејмс Фелдин со 350.000 евра. Само за потсетување, Перо Антиќ во Фенербахче имаше плата од околу 1,3 милиони евра.
Септември 13, 2017
Интернационалецот во редовите на Вардар, Тимур Дибиров во иднина ќе настапува во домашното првенство како Македонец. Натпреварот од Супер Купот на Македонија беше првиот официјалeн натпревар за левото крило на Вардар со македонски пасош. Од неодамна Дибиров има македонски пасош, но сепак тоа не значи дека ќе игра за Македонија. Двојното државјанство ќе му послужи пред сѐ за настап во македонското првенство, но и за други поволности како граѓанин на Македонија. „Не е тајна дека имам македонски пасош. Тоа беше познато од поодамна уште кога се правеа листите на играчи. Јас сум посебно горд што сум граѓанин на Македонија и секогаш така ќе се чувствувам. Македонија и Скопје се мојот ...
Јуни 12, 2017
Денес започнува главниот дел од Меѓународниот турнир Теnnis Europe за тенисери и тенисерки до 16 години. Турнирот ќе се одржи на терените на Теннис Парк од 12-ти до 18-ти јуни. Тенискиот клуб Теннис Парк ја има честа да го организира овој одличен и значаен турнир на кој ќе погледнеме беспрекорни тенисери и тенисерки, и без сомнение квалитетен тенис. Ги покануваме сите љубители на тенисот да дојдат во нашиот кафе-бар веднаш до терените и заедно да ги проследиме натпреварите. За повеќе информации контактирајте не на 070 385 021. 

МАЈКА И ДЕТЕ

Октомври 10, 2017
0
Француските педијатри и психолози излегоа пред јавноста со алармантни податоци за поврзаноста меѓу определени нарушувања слични на аутизам со времето што децата го поминуваат пред екрани од разни ...
Септември 20, 2017
0
10 000 потписи се потребни за платениот одмор поради бременост наместо сегашните 9 да биде продолжен на 18 месеци. Со собирање на потписи од денеска до 7 октомври во сите градови во државата, ...
Септември 13, 2017
0
Откако ѝ здодеало да ги гледа ретушираните фотографии од постпородилните тела на социјалните мрежи, една мајка одлучила да ја сподели својата реалност. Кристен Суливан објавила фотографија од ...
Септември 13, 2017
0
Дајте музика е серијалот со кој израснаа неколку генерации, а децата имаа модели на позитивна идентификација, каде преку игра, забава и песна се испраќаа пораки до сите кои беа пред малите екрани. За ...
Септември 09, 2017
0
Модните ангажмани се повеќе се засилуваат со почетокот на Септември и моделите стануваат се позафатени. Овој пат ангелот на Викторија Сикрет заедно со својата ќерка учествуваат во нова фотосесија за ...
Август 25, 2017
0
Внимателно погледнете ја сликата - на неа се наоѓаат две жени кои седат и гледаат една во друга, додека меѓу нив се наоѓа детенце на подот. Ова би требало да е доста едноставно - погодете која е ...
Август 22, 2017
0
По информациите дека на социјалните мрежи се отворени профили наменети за корисници од земјите на поранешна Југославија, кои без забрана или цензура отворено повикуваат на инцест и педофилија, во МВР ...
Август 22, 2017
0
На интернет е достапна нова апликација која е вистинска радост за родителите – вашите деца нема да можат повеќе да ги игнорираат вашите повици. Апликацијата „ReplyASAP“ презема ...
Август 14, 2017
0
Често зброуваме за проблемите со кои секојдневно се соочуваат девојките, бидејќи очигледно им нема крај. А, најдобро е кога тоа го правиме на интересен начин кој може да ги насмее сите „на ...

ЗДРАВЈЕ

Октомври 17, 2017
0
Утринското кафе е првата работа по која посегаме веднаш штом се пробудиме, бидејќи едноставно не можеме да го замислиме почетокот на денот без тој пијалок кој дефинитвно нè расонува. ...
Октомври 10, 2017
0
Тим на австралиски стручни лица откри ефикасен начин за надминување на депресијата. Во студијата објавена во „Американското списание за психијатрија“ а траела 11 години, учестувале ...
Октомври 05, 2017
0
Рак на јајници е една од најтешките типови на болест кој може да им се случи на женските репродуктивни органи. Овој тип на рак е наречен "тивок убиец" бидејќи не постоеле симптоми. Сепак, ...
Септември 29, 2017
0
Ова растение може да се види насекаде околу нас. Чајот од глуварче дејствува на клетките на ракот, влијае врз нив на таков начин што тие се распаѓаат во рок од 48 часа. Нашите баби имале ...
Септември 28, 2017
0
Пристигнува сезоната со чести настинки па време е да се снабдеме со потребните препарати со кои ќе го зајакнеме нашиот имунитет за да може успешно да се одбрани од вирусот. Сепак, постои еден ...
Септември 19, 2017
0
Секако дека ниту еден од нас нема да живее вечно, сите имаме свој суден ден, но по се' изгледа најголема пресуда ни донесува она што секојдневно го консумираме (или не го консумираме). Guardian ...
Септември 15, 2017
0
За да бидете витки, не значи дека едноставно мора да се откажете од омилените јадења и со часови да се препотувате во теретана. Прекумерната телесна тежина е голем проблем за вашето здравје. ...
Септември 05, 2017
0
Овошјето и зеленчукот треба да се чуваат на нормална температура бидејќи премногу топло или премногу ладно може да влијае врз вкусот, а ќе се запримети и по надворешноста на овие производи. ...
Август 23, 2017
0
Ова е најбрзата диета за рамен стомак, која за разлика од другите брзи диети, има позитивни ефекти и врз вашето здравје. Врвниот кардиолог д-р Вилијам Дејвис, тврди дека до вакви промени е ...

hotelrussia

КОЛУМНИ

spa1234

12022copy

ФОТО

ЗАБАВА

Дачиќ со изненадување за Ердоган, му ја пеел ...

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, е познат по тоа што ...

Нова храна за душа - пристигнуваат тестенини со ...

Пристигнува новиот специјалитет кој можеби нема да биде добро прифатен од сите, ...

Во спотот за "Despacito" е жешка заводничка, а ...

Зулејка Ривера, некогашната Мис Порторико и победничка на натпреварувањето Miss ...

Мирјана и Бети од "Само Вистина" откриваат: Што ...

Мирјана Трпчевска и Елизабета Галевска се искусни новинарки, во моментов ...

Зошто раперите на Еминем носат дуксери со зборот ...

Можеби претходно малкумина чуле за американските рапери West Side Gun и Conway, ...

Некст Тајм со одлична преработка и спот на ...

„Некст Тајм“ имаат нова песна. Вчера со почеток во 20 часот во ...

Отворено со Викторија Лоба: Со Ѓорѓи сме ...

Неколку месечната пауза од музичката сцена, на една од најсексапилните ...

Откриена лото измама на векот: Добро погледнете ...

Извлекувањето на Лото во Ирска минатиот викенд станало главна тема во таа ...

Порно ѕвезди откриваат нови и чудни секс играчки. ...

Порно ѕвездите ги разгледувале и анализирале новите секс играчки со кои ...

Најмоќниот човек во Холивуд се извинил поради ...

Американскиот филмски продуцент и оскаровец, 65-годишниот Харви Вајнштајн, се ...

Едни полуделе по неа, други ја критикувале: Кејша ...

Во Мајами пред неколку дена биле одржани доделувањата на "BET Hip Hop", а во ...

Секси тенисерката позира без гаќички и градник: ...

Словачката тенисерка Доминика Цибулкова добро се снаоѓа во улогата на модел, а ...

Погледнете го провокативниот танц на хрватката ...

Откако се појавила во хрватското шоу "Суперталент" станала вистинска ѕвезда во ...

Трудната глумица објавила гола фотографија, а ...

Објавувањето на веста за бременост е од особена важност за жените. Кога станува ...

Hide Main content block