Зошто паѓаат маските? Американски држави го укинуваат задолжителното носење заштитни маски

Сојузните држави Мисисипи и Тексас се последни во низата американски држави кои го укинуваат задолжителното носење заштитни маски за време на пандемијата на корона вирусот.

Гувернерот на Мисисипи, Тејт Ривс изјави дека ќе ја укине мерката за задолжително носење заштитни маски, како и сите ограничувања на деловните активности поврзани со вирусот корона, посочувајќи на подобрената состојба во таа држава, откако Тексас презеде сличен чекор.

Google search engine

„Од среда, ги укинуваме сите задолжителни мерки поврзани со носење маски, а компаниите ќе можат да работат со полн капацитет без никакви државни регулативи“, изјави Ривс на Твитер.

„Бројот на нови случаи и хоспитализации опадна и вакцината се дистрибуира брзо. Време е! “, Потенцираше тој.

Гувернерот рече дека тој потпишал во вторникот за да ги замени сегашните ограничувања со препораки кои започнуваат од среда, со исклучок на правило што го ограничува капацитетот на затворените сали на 50 проценти, како и ограничувања во врска со училиштата.

Тој ги советуваше граѓаните да ја почитуваат физичката оддалеченост, да носат маски и да ги почитуваат другите здравствени упатства среде пандемија, додека здравствениот функционер Томас Добс потенцираше дека сепак им препорачува на оние постари од 65 години да избегнуваат собири додека не ја примат вакцината, пренесува РТ.

Одлуката за задолжително носење маски ќе се укине во Тексас, а сите компании ќе започнат со работа со полн капацитет од следната недела, објави гувернерот на оваа американска држава, Грег Абот.

Време е да се отвори Тексас 100 проценти, рече во вторникот републиканскиот гувернер на Тексас.

Тексас е најголемата американска држава што ја поништи одлуката за задолжително носење маски, а Абот, според Си-Ен-Ен, поради таа мерка изречена минатиот јули, се соочи со критики од неговата партија.

Гувернерот изјави дека ги укинал ограничувањата во градот Лабок во Западен Тексас.

Ковид не исчезна одеднаш, но државните забрани повеќе не се потребни, рече Абот.

Неколку други федерални држави претходно ја укинаа обврската за носење заштитни маски, а меѓу нив се и Флорида, Ајова, Монтана.