ЗОШТО ЃОКОВИЌ ПО СЕКОЈА ГОЛЕМА ПОБЕДА ИДЕ НА БОСАНСКИТЕ ПИРАМИДИ? Еве што навистина прави Новак во “Високо”

Седмиот триумф на Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, вкупно 21. Грен слем трофеј, не ја промени рутината воспоставена во последните години.

По секој голем триумф, Ѓоковиќ патува во Високо, во Босна и Херцеговина, за да ги посети босанските пирамиди.

Google search engine

Новак овојпат присуствуваше и на свеченоста, на отворањето на регионалниот тениски центар во паркот „Равне 2“. На овој настан го донесе Семир Османагиќ, основачот на Фондацијата „Археолошки парк: босанска пирамида на сонцето“.

Откако го посети ова место пред неколку години, Ѓоковиќ постојано се враќа на него. Како што кажа и самиот, ова место е како рај.

Се зборуваше дека Ѓоковиќ сака да медитира на ова место, бидејќи босанските пирамиди имаат посебна енергија. Пред една година, тенисерот даде интервју за официјалниот канал на YouTube „BosnianPyramidsTV“ и рече:

“Имам толку многу впечатоци што е тешко да се сумира сè во краток одговор. Но, ако постои рај на земјата, тогаш тој е тука. Има малку места во мојот живот што ги посетив каде што се чувствувам целосно исполнето во секој начин. Ова е уникатно искуство за мене. Јас сум во она што денес го нарекуваат алтернативен свет, иако знаеме дека тоа е оригиналниот свет, повеќе од една деценија и сум бил на различни места кои важеле за енергетски центри и имаат концентрични кругови итн…“, рече Ѓоковиќ.

Новак продолжи да зборува под здив.

„Вие сте пронаоѓач и човек кој всушност откри нешто што ќе биде од огромно енергетско и духовно значење за просперитетот на светот. Не само за Балканот, Босна, туку и за сите нас. Луѓето само полека го разбираат суштина на сè. Моето субјективно чувство е феноменално и ме фасцинира пирамидата на сонцето“.

Тој додава дека никогаш не доживеал такво нешто:

„Всушност, доживеав нешто слично како планината Ртањ во Србија, и нема суперлативи или пофални зборови што би ве опишале за се што правевте овде. Не да ви се додворувам, но вие многу добро знаете се. Бројот на волонтери во суштина покажува дали правиш нешто добро за заедницата, за државата. Ги гледав луѓето кои работат овде и соработуваат со тебе и видов блаженство на лицата на луѓето, благодарност што си дел од таков проект“, му се обрати Новак на водителот.

А каква тајна всушност кријат босанските пирамиди и дали се навистина чудесни?

Бидејќи кога ќе помислиме на пирамидите, првата асоцијација што ни паѓа на ум е Египет, веста дека нешто толку величествено се наоѓа во нашиот регион израдува многумина. Сепак, тие по многу нешта се разликуваат од оние во кои биле закопани египетските фараони.

Овие пирамиди се всушност во форма на рид, кој се состои од сите потребни елементи за да се класифицираат како „пирамиди“. Првиот е откриен во 2005 година, кога д-р Османагиќ ги пронашол влезните и подземните тунели, по шестмесечно копање.

„Босанските пирамиди“ се низа природни геолошки формации – флатирони, а се наоѓаат во близина на градот Високо, северозападно од Сараево. Ридот Височица, висок 213 метри, по форма наликува на пирамида, па оттука и бројни асоцијации.

Професорите на рударско-геолошкиот факултет при Универзитетот во Тузла заклучија дека се работи за природна геолошка формација, составена од класични седименти со слоевита структура и различни дебелини.

Пирамидалниот облик на ридот Височица е резултат на ендодинамички и егзодинамички процеси во постмиоценскиот период, оценуваат професорите.

Причината поради која тие брзо стигнаа до јавноста по нивното откритие всушност не е од археолошка природа, туку од енергетски феномен, кој наводно е корисен, пред сè, за лекување.

Од Фондацијата на овој археолошки парк велат дека престојот во подземниот лавиринт Равне, кој се наоѓа под босанската долина на пирамидите, има поволно влијание врз здравјето на луѓето, па имало бројни сведоштва во кои луѓето раскажуваат како забележале здравствени промени по посета на археолошкиот парк.

Според сајтот на оваа локација, енергијата на ова место може да излечи слух, болки во ‘рбетот и колената, астма, камења во бубрезите, тумори, синуси и многу други состојби, вклучително и зајакнување на имунитетот.

Како што тврди д-р Османагиќ, влегувањето во тунелите поттикнува самозаздравување на организмот, што се должи на електромагнетното поле.

„Босанската пирамида е енергетска машина која влијае на молекуларните структури на сè, вклучително и на водата. Од вода што има мала фреквенција, добивате вода што има висока фреквенција и станува лековита вода“, рече Османагиќ во една прилика.

Според него, електромагнетното поле создадено во тунелите е идеално и претставува најдобра ултразвучна фреквенција, а бидејќи смета дека не живееме во природно електромагнетно поле, негативните ефекти се чувствуваат на клеточно ниво.

Сознанието дека оваа необична атракција крие тајна и има енергетски потенцијал брзо го привлече интересот на љубителите на алтернативните форми на лекување.

Бидејќи ништо од ова сè уште не е целосно научно докажано, тоа останува во алтернативна рамка.