Знаат ли нешто повеќе? Кина ги повикува граѓаните да складираат основни залихи од храна во случај на итност

Кинеската влада им порача на граѓаните да направат залихи од храна во случај на итни ситуации, откако коронавирусот и обилните дождови предизвикаа повисоки цени на зеленчукот и ја зголемија загриженоста за можен недостиг.

Ваквата порака од Министерството за трговија предизвика загриженост на домашните социјални мрежи. И додека некои коментираат како дошло до ваква порака поради зголемените тензии меѓу Кина и Тајван, други коментираат дека ќе набават основни намирници: ориз, масло и сол.

Google search engine

„ Штом дознав за оваа порака, сите постари луѓе во моја близина полудеа и панично почнаа да купуваат во супермаркетите“, напишал еден корисник на „Веибо“, пишува „Ројтерс“.

А локалните медиуми неодамна објавија листа на намирници и работи што треба да ги има секој дома: колачиња, инстант тестенини, витамини, радио и батериски ламби.

Со оглед на тоа што пораката за залихите предизвика паника кај многу граѓани, државните медиуми се обидоа да ја смират ситуацијата, пишува „Ројтерс“, додавајќи дека „Економик Дејли“ (The Economic Daily) објавил дека целта на таа порака е да се осигура дека граѓаните нема да останат без залихи доколку дојде до локдаун. Оттаму додаваат дека корисниците на социјалните мрежи имаат премногу имагинација и претеруваат. „Пиплс дејли“ објави дека министерството издава такви препораки секоја година, но дека оваа година го сториле тоа порано поради природните катастрофи, зголемените цени на зеленчукот и неодамнешните случаи на коронавирус.

„Ројтерс“ пишува дека екстремните временски услови на почетокот на октомври ги уништиле посевите во Шандонг, најголемиот регион каде се одгледува зеленчук, но и дека новите случаи на Ковид-19 се закануваат за нарушување на снабдувањето со храна. Како што се наведува, минатата недела повеќе од двојно се зголемиле цените на краставиците, спанаќот и брокулата.

- АУДИО РЕКЛАМА -