Животната приказна на Џери Спрингер е возбудлива: Роден е под земја, политичката кариера му ја уништила проститутка

Џералд Норман „Џери“ Спрингер беше американски токшоу водител којшто е роден во Англија, а се прослави со контроверзното таблоидно шоу кое го носи неговото име.

Оваа емисија пристигнала по многу напорната работа и политичките експертизи кои ги внел во својата значајна кариера во политиката во Охајо. Спрингер кариерата ја започнал во адвокатската фирма откако завршил право на Универзитетот Нортвестерн.

Google search engine

Тогаш имал доволно среќа да стапи во контакт со сенаторот Роберт Кенеди којшто го замолил да работи на неговата претседателска кампања, но штом Спрингер преминал на тоа Кенеди беше убиен.

Потоа одлучил да се придружи во политиката и бил пет мандати на функцијата во градскиот совет Синсинати и два мандати како градоначалник на Синсинати. Иако тежнеел да биде гувернер на Охајо, тоа не се остварило и наместо тоа станал политички репортер и коментатор.

На почетокот на 90-тите години го добил „The Jerry Springer Show“ што довело до врв на неговата кариера како телевизиски водител.

Jerry Springer, Talk Show Host and Former Cincinnati Mayor, Dead at 79

Џери е роден во Лондон во семејството на Марко и Ричард Спрингер. Роден е, како што повеќе пати зборувал во текот на животот, под земја. Имено, неговата мајка се породила во станица на метро во Лондон затоа што во тоа време таа била користена како засолниште од германските напади во текот на Втората светска војна.

Спрингер пораснал во Англија каде неговиот татко поседувал продавница за чевли, а мајка му била банкарска службеничка. Во 1949 година семејството Спрингер емигрирало во САД и започнале да живеат во Квинси во Њујорк.

Одел на Универзитетот Тулан во Њу Орлеанс, Луизијана за да се стекне со диплома за уметност, а дипломирал политички науки. Подоцна во 1968 година добил диплома доктор на право на Универзитетот Нортвестерн.

Убиството на Кенеди го оставило да чувствува емоционални трауми и одлучил да продолжи со политичката идеологија на Кенеди. Спрингер почнал да работи во адвокатката канцеларија „Frost & Jacob“ во Синсинати.

Тој морал да поднесе оставка од советот во Синсинати во 1974 година на основа на тоа што изнајмил проститутка. Тој за тоа јавно зборувал во весниците, а тогашната политика на аналитичарите предвидувале дека на неговата кариера ќе ѝ дојде крајот.

Во 1971 година тој бил избран за градоначалник на Синсинати откако отслужил пет мандати во градскиот совет во градот. Бил градоначалник два мандати. Конкурирал за позицијата на гувернер во Охајо во 1982 година, но за жал не победил и станал политички репортер и коментатор.

„The Jerry Springer Show“ првпат било емитувано во 1991 година, го дизајнирал „VLVT“ и се занимавало со теми како што се бездомништво и политика. Емисијата после три години добила нов имиџ со занимавање на сензационални теми од таблоидите за да се популаризира.

Џери се оженил со Мики Велтон на 16 јуни 1973 година и заедно имаат едно дете.