Зеленски јавно го повика Орбан: Дали си со Путин или со Украина?

За време на неговиот говор на самитот на НАТО, украинскиот претседател Володимир Зеленски директно им се обрати на некои европски шефови на држави, нагласувајќи го нивното сегашно ниво на поддршка или недостаток на поддршка за Украина.

Тој пофали многу земји кои беа со Украина, вклучувајќи ги Полска, Естонија, Чешка и Италија. Но, тој исто така издвои некои нации кои доцнат или не сакаат да преземат акција, спомнувајќи ги Германија, Португалија и Ирска, а потоа ја осуди Унгарија за нејзиниот неутрален став.

Google search engine

– Сакам да застанам овде и да бидам искрен. Еднаш и засекогаш. Сами треба да одлучите со кого сте – рече тој.

Унгарскиот лидер Виктор Орбан долго време е близок соработник на Русинот Владимир Путин, јави Би-Би-Си.

– Дали се сомневате дали ќе воведете санкции или не? Се сомневате дали ќе пуштите оружје низ вашата земја или не? И се сомневате дали ќе тргувате со Русија или не? Нема време за двоумење. Време е вие ​​да одлучите“, рече Зеленски.