Застрашувачки воени планови: На руската Телевизија се објаснуваше како би изгледала окупацијата на балтичките држави и Шведска (видео)

Руската државна телевизија пред една година емитуваше експертска дискусија за окупацијата на балтичките држави, а во екот на инвазијата на Украина таа повторно стана актуелна.

Поранешниот висок офицер претстави застрашувачко сценарио за војската на Путин, која би ги окупирала земјите на НАТО Латвија, Литванија и Естонија, како и делови од неутрална Шведска, пренесува The Sun.

Google search engine

По стекнувањето независност кога се распадна Советскиот Сојуз, сите три балтички земји се приклучија на НАТО, но сè уште живеат во страв дека Владимир Путин планира да изврши дестабилизација и инвазија, како што направи во Украина.

Токму ова е сценариото што на рускиот државен ТВ канал Росија 1 го презентираше полковник Игор Коротченко, поранешен припадник на рускиот Генералштаб и воздухопловни сили, а моментално резервен офицер. „Вака би можело да изгледа сценариото за окупација на балтичките земји“, вели експертот.

Користејќи мапи на англиски јазик со означено распоредување на силите на НАТО, тој детално го опишува сценариото за инвазија. „На почетокот ќе има масовен руски електронски напад бидејќи сите радари на НАТО ќе ослепат и не можат да видат ништо“, објаснува тој.

Повлекувајќи се повеќе црвени линии на картата, тој потоа се осврнува на тоа како Русија ќе ги совлада своите непријатели.

„Во тој момент, руски воени авиони кои испорачуваат противвоздушни ракетни системи С-400 и крајбрежни против бродски системи Бастион слетуваат на шведскиот остров Готланд“, објасни тој.

„Тие се распоредени без никој ништо да знае или види засега. Западот се прашува: „Зошто не гледаме ништо? Што се случи со нашите радари?“

Шведска традиционално беше неутрална, но стравувањата дека Русија би можела да се обиде да го освои стратешки важниот остров Готланд доведе до зајакнување на нејзините вооружени сили.

Коротченко продолжува да објаснува дека Русите ќе се повлечат од енклавата Калининград кон коридорот Сувалки за да го блокираат пристапот до засилувањата од Полска. „Зачудениот Запад и НАТО ќе знаат дека Русија прогласува зона на забранети летови од 400 километри“, рече тој.

Тој понатаму објаснува дека „целото Балтичко Море“ тогаш ќе биде цел на руските сили. Коротченко продолжи дека „оние неколку специјални сили на Канада, Велика Британија, Германија и САД“ ќе бидат „опкружени“ од руската авијација на Балтикот, а потоа „ќе го положат оружјето“.

Сценариото завршува така што владите на новите балтички држави и ветуваат верност на Москва, додека Шведска се согласува на трајна неутралност и 99-годишен закуп на Готланд.

Програмата се емитуваше на руската телевизија кон крајот на минатата година, но неодамна беше објавена од советникот на украинската влада Антон Герашченко .