Застрашувачки сцени во непосредна близина на Киев: Украинските сили уништија руски оклопни возила, тенковите панично бегаат на сите страни! (видео)

Областа Бровари, источното предградие на Киев, во четвртокот рано наутро стана сцена на жестока битка помеѓу украинската и руската армија, каде руските воени сили се обидуваа да навлезат од североисток во главниот град Киев.

Google search engine

Всушност, судирот почнал минатиот ден кај селото Богдановка на патот Е-95 кој директно преку Бровари води кон Киев.

Имено, мешана колона руски воени возила составени од тенкови Т-72Б3, БТР 82, тенкови и товарни возила налетале на заседа кај селото Богдановка.

Во моментот кога автомобилот застанал во самото село, следел артилериски напад на украинската војска, која ја затрупала колоната.

На снимката од дронот се гледа паничното евакуирање на руските војници и повлекувањето од главниот пат кон споредните улици и полиња.