Западот има само уште осум дена за да се избегне целосна катастрофа! Талибаните испратија писмо (видео)

Ако САД и Велика Британија не ја завршат евакуацијата до 31 август, Талибанците навистина би можеле да реагираат.

Доколку се случи вооружен конфликт меѓу талибанските сили и западните војници во близина на аеродромот, летовите речиси сигурно ќе бидат прекинати, и тешко е да се замисли што ќе се случи со илјадниците цивили собрани околу аеродромот кои очајно обидувајќи се да се евакуираат.

Google search engine

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека евакуацијата на Американците и нивните авганистански сојузници од Кабул ќе трае до крајот на август. Во вчерашната изјава за печатот во Белата куќа, тој ја остави отворена можноста за продолжување на рокот.

Се надеваме дека нема да треба да го продолжиме, но тоа ќе зависи од нашиот напредок. За тоа сепак ќе се дискутира, изјави вчера Бајден.

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе побара од американскиот претседател Џо Бајден оваа недела да го продолжи рокот за евакуација од Авганистан, па дури и тој да се согласи, на Западот ќе му треба одобрение од Талибанците, рече министерот за одбрана.

Џејмс Хипеј, министерот на вооружените сили, рече дека Велика Британија се залага рокот да се помести по 31 август, бидејќи идентификува илјадници луѓе, вклучително и цивили од Авганистан, на кои сака да им помогне да се евакуираат.

Но, Талибанците ќе треба да го одобрат, што значи дека британските сили не сметаат на продолжување, рече тој.

Иако се ова седумте најмоќни земји на планетата, не можам да донесам одлука изолирано. Талибанците исто така го имаат својот глас и затоа продолжуваме да работиме до 31 август, изјави Хипеј за радиото ЛБЦ.

Така Америка и Обединетото Кралство се најдоа во крајно незавидна ситуација. Очигледно е дека им треба повеќе од една недела за да ги евакуираат сите оние што ги сакаат од Кабул, а во исто време тие зависат од одлуката на Талибанците, која, судејќи според изјавата на портпаролот на Талибанците, е веќе негативна.

Имено, портпаролот на Талибанците во Доха се закани, во изјавата за Скај њуз, дека „ќе има последици“ доколку американскиот претседател Џо Бајден не го исполни ветувањето и не ги повлече сите американски војници до 31 август.

Тоа е црвена линија. Претседателот Бајден најави дека ќе ги повлече сите свои воени сили до 31 август. Ако го продолжи тој рок, тоа значи дека тие непотребно ја продолжуваат окупацијата, изјави Сухаил Шахин, портпарол на Талибанците.

Илјадници авганистански преведувачи и друг персонал што работи за британските сили имаат услови за евакуација во Велика Британија, но многу од нив се заглавени на аеродромот во Кабул додека се обидуваат да избегаат од Талибанците.

Еден од нив, чие име Би-Би-Си не го наведува за да го заштити неговиот идентитет бидејќи работел како преведувач во британската армија, вели дека чекал на влезот на аеродромот 14-15 часа.

Тука сум со сопругата и децата, но нема шанси да влеземе и да прашаме што ќе се случи со нас. Има стотици други преведувачи, нивните животи се во опасност и нивната иднина е многу неизвесна. Мислам дека сме ние во пекол, рече тој за Би -Би -Си.

„Овде чекаме 14-15 часа без вода и храна, а причината што страдаме е затоа што работевме за британската армија, за странци, рече тој.