ЗАМОКОТ ГАЗИЈАНТЕП НАД САМИОТ ГРАД УРНАТ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: 12 кули се урнаа како од карти! Остана само дел од бедемот (ВИДЕО)

Во страшниот земјотрес што рано утринава го погоди југот на Турција долж турско-сириската граница, уништени се дури 10 градови, а најтешко претрпеа градовите Газиантеп и Искендерум, каде речиси и не останаа недопрени објекти.

По страшната ноќ и тресењето на земјата, димензиите на уривањето на Газиантеп се страшни, а вистински шок беше што земјотресот го уништи замокот Газиантеп, туристичка атракција на ридот над градот.

Google search engine

За тоа сведочат опседнувачките снимки од разурнатиот замок, од кој речиси ништо не останало. Само дел од бедемот. Ова беше вистински шок за Турција, но и за светската културна јавност, бидејќи овој замок беше одлична туристичка атракција за оние кои го посетија југот на Турција.