„ЗА ДА ЖИВЕЕ РУСИЈА МОРА ДА ГОРИ МОСКВА“: ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ОФАНЗИВАТА – Напредокот ги чинеше премногу Украинците, еве што следува!

Неодамнешниот украински контранапад по неуспешната воена операција во правец Јужен Керсон и оперативниот продор на Украинците и нивното избивање на границата со Русија на 35 километри северно од Харков предизвика шок. Затоа решивме да дознаеме за таа фамозна воена операција и дали е поразена руската војска и дали ќе следи предавање на Кремљ и победа на Киев?!

Додека русофилите во Србија плачеа, поединци во регионот слават и се фалат за ситуацијата која ги надвива Русите, кои наводно масовно ја напуштаат опремата и бегаат и дека е време, како што некои велат, да се тргне кон Москва со борбен крик.

Google search engine

Ruska Vojska, ISDM, Ukrajina, Harkov

Од крајот на август, поточно од 29 август 2022 година, украинската армија изврши два големи напади со помош на НАТО пактот, односно со поддршка во разузнавачки информации, обука на украинската армија и опремување на единиците. Некои проценки на Киев, нивниот воен аналитичар Илја Пономаренко, наведуваат дека 5.000 персонал поминале низ таква обука пред офанзивата во странство, што е еквивалентно на една бригада со максимална зафатеност од 100 проценти.

Украинците собрале 10.000-15.000 војници против Русите во насока Керсон, и 30.000 во Харков, според некои извори и 50.000 според други. Што се однесува до тенковите и оклопните возила, во двата правци беа распоредени подеднаков број од околу 500 различни донирани возила од членките на НАТО. Додека на правецот Керсон, пенетрацијата беше прекината по неколку дена и не беше заземено поголемо место, кое сите имаат стратешко значење за Украинците, како и на Запад, во регионот Харков продорот беше огромен. 30.000 војници беа прегазени во регионот Харков. Руската армија во оваа област имаше малку сили кои беа недоволни да ги запрат брановите војници. Затоа е наредено повлекување,

Некаде со тепачка, а некаде без неа. Украинците секој ден освојуваа терен од претежно 50х70 километри. Загубите според руски извори биле 6-8 илјади, Украинците молчеле за загубите, прикажувајќи заробена опрема и освоени села и помали населби во регионот Харков. Кога борбата за тоа право успеа максимално да се консолидира, украинската војска почна да ја подготвува третата линија на Запорожје.

Во среда, 14 септември 2022 година, објави познатиот украински воен аналитичар Илија Пономаренко. дека Украинците изгубиле по 10.000 војници од двете страни

„Тажната страна на она што се случува сега е тоа што над 10.000 украински војници мораа да загинат за да докажат дека Украина може да победи и дека Западот конечно мора да престане да се двоуми и да испрати огромна одбранбена помош за да помогне да се стави крај на оваа војна“, напиша тој. не додаде колку војници се ранети.

Не знаеме колку загубија Русите на оваа релација, но со оглед на помалиот број, бројката на вкупни загуби е секако помала. Очигледно е и дека Украинците го подигнаа целиот или барем голем дел од стратешката резерва во оваа насока, додека Русите прво ја консолидираа, а потоа почнаа да ја исцрпуваат резервата, со фактот дека во неа беа вклучени доброволци, и воен персонал и граѓани, заедно со специјалните единици под контрола на ГРУ. , руско воено разузнавање.

Сега сите го поставуваат прашањето, кога ќе започне руската офанзива, дали воопшто ќе има или Русите се поразени, а војната е скоро завршена. Додека некои цртаат мапи и интерпретираат стратегија, авторите на овој текст се обидоа да ја расветлат оваа приказна, започна или не контраофанзивата?

Воениот коментатор Бошко Јовановиќ ја изнесе својата оценка за ситуацијата на истокот на Украина, чија анализа ја пренесуваме во целост.

„Како во текстот Украинска офанзива од милион војници, мит или реалност, кој беше објавен на 18 јули, го дадов планот потребен за извршување на украинската контраофанзива, сега ќе го дадам планот на руската контраофанзива. што е едноставно.

Иако меѓу Србите без причина владееше паника дека Русите се вакви и онакви, дека не знаат да се борат. Русите знаат да се борат, Украинците не. Затоа што и Украина да го заземе Белгород и да го заземе Курск, Русија не ја изгубила војната. Луѓето мора да разберат дека Русите сами ја запалиле Москва во 1812 година и го победиле Наполеон. Кутузов тогаш рече: „За да живее Русија, Москва мора да гори“. Значи, за Русите, никакви жртви не се проблем. Тие изгубија милион војници во битката за Москва. Русите можат да страдаат, па затоа претрпеа 900 дена глад без никакви средства во опсадата на Ленинград. Во моментов, ЕУ успешно ја врати Русија во Советскиот Сојуз. Тоа е направено без никаков план на западни санкции и главната причина за санкциите е ароганцијата на Западот.

Исто како што Русите им дозволија на Германците да стигнат до Москва, а потоа повикаа единици од Сибир кои лесно ги потиснаа германските трупи на 300 километри, растегнувањето на украинската армија до руската граница ја отвора можноста за таргетирање на украинската армија од руска територија и опкружувајќи го.на украинската војска со напаѓање на крилата. Бидејќи украинската армија е прилично блиску до руска територија, руската контраофанзива не бара многу ресурси, додека одбраната на линијата што ја држи Украина бара прилив на муниција, опрема и свежи војници. Русите користат многу едноставна тактика смислена од ГРУ да ја остават Украина без струја, вода, гас, за Украина да стигне до Москва и да ја запали! Може да стигне до Владивосток, но без струја и вода Украина не може да опстане. За време на бомбардирањето имавме струја благодарение на ЕПС и добрата подготовка за таа војна. За разлика од Украинците, ние се подготвивме за таа војна. Сега кога не заврши како што треба, тоа е друго прашање.

Rusija, Ukrajina, rat, mapa

Руската контраофанзива може да дојде во ноември, декември, не им се брза. Зеленски постојано изјави дека Западот треба да влијае на крајот на војната пред самата зима, бидејќи Украинците нема да можат да ја преживеат зимата, па затоа Русите немаат потреба да брзаат. Сите можеме да се сетиме на пропагандните филмови каде Гебелс ги повикува Германците да соберат топла облека и да ја испратат на Источниот фронт. Вермахтот сакаше да војува со Русите, но не се подготви за зимата, па беше катастрофа за секој што ќе војува против Русите, дури и ако не се подготвува за зимата. Тие што издржаа да бидат Руси ќе трпат и западни санкции, кои не се ништо во споредба со санкциите на СРЈ, па издржавме и ние. Нема причина за паника русофилите. Криви Рих остана без струја, полека еден град во Украина во сопственост на ГРУ останува без инфраструктура. Стратешки, територијата нема да биде окупирана, туку отпорот ќе биде скршен, но тоа е повисока математика за воините на тастатурата, и кога сите би разбрале стратегија и се, веројатно нема да има вистински експерти.