ВУКОТИЌ Е ЛИКВИДИРАН ПО ИСТ РЕЦЕПТ КАКО НЕГОВИОТ ТАТКО! Убијците на мотори се фатални за членовите на Шкаљарсиот клан

Јован Вукотиќ (42) од Котор, водачот на Шкаљарскиот клан, бил убиен од платеници на мотор во четвртокот во Истанбул пред очите на неговото семејство, а истото превозно средство го користеле и убијците на неговиот татко Веселин Вукотиќ (60). ) во април 2019 година.

Јован Вукотиќ, да потсетиме, според полициските досиеја бил неприкосновен водач на Шкаљарскиот клан. Уникатниот клан на Котор се распадна во 2014 година по исчезнувањето на вреден товар кокаин во Валенсија, па довчерашните пријатели станаа лути ривали и се борат по принципот око за око, заб за заб. Поделени во два табора – „Кавачки“ на чело со Радоје Звицер и Слободан Кашеќелан, кои наводно избегале во Спуз, и „Шкаљарски“ кои покрај убиениот Вукотиќ ги воделе Игор Дедовиќ и братот на Вукотиќ, Игор, кој е во бегство.

Google search engine
jovan vukotić, navodni vođa škaljarskog klana
ЈОВАН ВУКОТИЌ, НАВОДЕН ВОДАЧ НА ШКАЉАРСКИОТ КЛАН

Во четвртокот околу 20 часот, на Вукотиќ му биле испукани пет истрели додека бил во својот луксузен автомобил.

– Откако Вукотиќ избега од Црна Гора, платениците сепак успеаја да го пронајдат и да го застрелаат со смртоносен куршум, уште пред да очекува. Вукотиќ во четвртокот го напуштил елитниот дел на Истанбул каде живеел со семејството и се упатил кон трговскиот центар, но потоа бил следен и пукано од напаѓачи со пет истрели од неговиот мотор – вели соговорникот.

Вукотиќ е убиен пред очите на бремената сопруга и детето, всушност тој не е единствениот во подземјето кој брутално заврши пред семејството. Завојуваните кланови од Котор одамна го загубија компасот и мафијашкиот код.

stamatović i dedović likvidiranu u ovom restoranu u atini
ВО ОВОЈ РЕСТОРАН ВО АТИНА СЕ ЛИКВИДИРАНИ СТАМАТОВИЌ И ДЕДОВИЌ

„Шкаљарецот“ најмногу се потресе кога во 2019 година го загуби својот татко, но и кумот Игор Дедовиќ. Извршителите на таткото и синот избегале со мотор, а според нашиот соговорник не е исклучено да испратиле порака.

– Јован бил во затвор во моментот на убиството на татко му, додека неговиот брат Игор се уште е во бегство. Убијците знаеле дека ова превозно средство е најдобро кога се работи за вакви работи. Лесно можат да се приближат до целта и да пукаат од непосредна близина и да бидат сигурни дека ја завршиле задачата – вели соговорникот на Курир и додава: – Моторите подоцна лесно може да се запалат и да се уништат докази.

veselin vesko vukotić
ВЕСЕЛИН ВЕСКО ВУКОТИЌ

Инаку, да потсетиме, во април 2019 година, непознат напаѓач, со капа на главата, му пришол на Веселин Вукотиќ пред семејните станови во Доброта кај Котор и испукал неколку куршуми кон него, по што побегнал. Црногорските истражители од самиот почеток истрагата ја насочиле кон кавачкиот клан.

– Она што е сигурно е дека Вукотиќ е убиен од професионален убиец, но и неговиот син. Кобниот ден околу 20:45 часот му пришол додека излегувал од своето блиндирано „ауди“ кое го паркирал пред семејните станови. Напаѓачот потоа ја преминал улицата, се приближил до жртвата и испукал осум куршуми во него, најверојатно од полуавтоматско оружје – објавија претходно црногорските медиуми.

peruničić snimao poruku u trenutku ubistva

Како што јавуваат медиумите од Црна Гора, извршителот со мотор побегнал од местото на злосторството.

– Тогаш пешакот се оддалечил, а се претпоставува дека во близина го чекал мотор за бегство, најверојатно со соучесник. Зад себе не остави никакви траги. Камерите од становите на Вукотиќ наводно ја снимиле егзекуцијата, но и тоа не ги довело истражителите до убиецот – наведуваа тогаш медиумите.