Вучиќ со ултиматум до НАТО: Имате рок од 24 часа, потоа ние влегуваме со војска. Цела вечер српски тенкови тајно се носат на границата со Косово (видео)

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера изјави дека испратил недвосмислена порака до НАТО дека Србија ќе реагира, „доколку Алијансата не реагира ако има погром против Србите на Косово“.

Вучиќ на ТВ Пинк рече дека Србија само ја подигнала подготвеноста на Армијата, но дека не влегла на територијата на Косово.

Google search engine

Србија не влезе на територијата на Косово, не затоа што не го сметаме Косово за наша територија, туку затоа што немаме право да го правиме тоа со Кумановскиот договор и сите одлуки по Кумановскиот договор, нагласи Вучиќ.

Тој објасни што презентираше пред НАТО за време на вчерашниот разговор со Јенс Столтенберг.

Му кажав на Столтенберг јасно и гласно: Нема да влеземе со нашите војници. Не сакаме да го загрозиме мирот на кој било начин. Најмногу ни треба мир. Ќе ве чекаме 24 часа за да реагирате како НАТО. Само ако погромот на нашето население продолжува потоа „Србија ќе реагира и никогаш нема да дозволи она што се случи во 1995 и 2004 година“, рече Вучиќ.

Тој вели дека бил многу прецизен и дека има „три точки до тоа“.

И како што можете да видите, јас за нив јавно зборувам. Сигурен сум дека луѓето во НАТО ме разбраа многу добро и дека ќе ги преземат сите мерки за заштита на српското население, посочи тој.

Инаку, на теренот работите се јасни, неколку авиони на српската армија во неколку наврати прелетаа над Јариње и Брњак. Покрај тоа, деновиве се објавени снимки од транспортот на српски тенкови до границата со Косово.

Ниту припадниците на Специјалната полиција на Косово, ниту граѓаните собрани на протестот не се откажуваат од своите позиции. Хеликоптер на КФОР ги надлетува граничните премини.

На социјалните мрежи беше објавено ново видео од движењето на оклопни возила на Војската на Србија по споредниот пат во близина на границата со Косово.