Вучиќ по средбата со Путин најави: Србија ќе го добие најмоќното против-тенковско оружје до крајот на годината

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по разговорот со рускиот претседател, Владимир Путин, најави дека српската армија до крајот на годинава ќе го добие нов против-тенковски систем наречен Корнет. Тој посочи дека оваа набавка е многу важна за српската армија.

Нема тенк, оклопно возило или бункер што рускиот пренослив против-тенковски систем Корнет не може да го уништи. Така велат фабричките податоци и тестови на полигоните, но секако и податоците од терен.

Google search engine

Која е тајната ? Корнет 9M133 е конструиран од познатиот институт во градот Тулу. Експертите од овој институт исто така го дизајнираа и Panzer S1 и ги презентираа иновациите во светот на ракетното и топовското оружје, кои во пракса се покажаа како одлични.

Корнет е направен така што екипажот од двајца војници може брзо да заземе позиција и да лансира проектил кон целта. Оригиналниот дострел е 5,5 километри, а деструктивната моќ е застрашувачка.

Тандемот, односно двојната кумулативна боева глава, го пробива оклопот со јачина од повеќе од еден метар оклопен челик, а претходно го уништува активниот реактивен оклоп. Пропустливоста на бетонот е од три до три и пол метри.

Така е се од 1998 година. Добро обучен екипаж би можел да заземе позиција за помалку од една минута, лансирајќи ракета што операторот ласерски ја насочил кон целта. Ракетата лета до својот максимален дострел за 22 секунди.

Корнет може да погоди и цел што се движи со брзина од 70 километри на час или сите тенкови и најголемиот број на оклопни возила што движат по земја.

Тежината на целиот систем со ракетата и единицата за лансирање е 67 килограми. Тоа е единствениот условен дефект на системот, но проблемот се решава со тоа што екипажот ќе биде физички посилен.

Корнет е поставен и на куполите на оклопните возила, кои се дизајнирани и изработени од истата компанија. Тука е и самоодниот фрлач Корнет, односно гасеница со екипаж и борбен комплет од 16 проектили.