Вучиќ испрашуваше новинарка во интервју во живо: Знаете ли каде е Маурициус? Не знаете…

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, престојува во Обединетите Арапски Емирати, а вчера од таму даде интервју за ТВ Пинк. Со него разговараше новинарката Гордана Узелац.

Таа во еден момент го праша како ги коментира наводите изнесени од потпретседателката на Партијата за слобода и правда (ССП), Мариника Тепиќ, која рече дека опозиционерот Миша Вациќ, бил прислушуван, а Вучиќ и неговиот брат Андреј ги прекршиле мерките за законско прислушкување.

Google search engine

Вучиќ избегна да одговори, но рече дека Драган Ѓилас (поранешен градоначалник на Белград) и Мариника Тепиќ имаат сметки на Маурициус. И тогаш тој започна да ја напаѓа новинарката, пишува Нова.рс.

„Дали вие имате сметка на Маурициус? Дали знаете каде е Маурициус, Гордана?“, запраша Вучиќ.

„На кого му го поставувате тоа прашање?“, возврати новинарката.

„Вам ве прашувам, знаете ли каде е Маурициус?“, повтори Вучиќ.

„Па, знам“, одговори новинарката.

„Каде?“, повторно прашање од Вучиќ.

„Зошто е тоа важно?“, праша Узелац.

„Затоа што знам дека не знаете. Не знаете и не е важно, но тие знаат…“, кажа Вучиќ во разговорот.

Видеото брзо се прошири на социјалните мрежи, главно со критики за српскиот претседател, за кого корисниците велат дека целта му била да ја понижи новинарката.