Волшебна напивка: Секое утро ставете по една состојка во кафето, ќе спречите појава на многу лоша болест

Љубителите на кафе не можат да си замислат ден без конзумирање на овој напиток, а често обожаваат да го пробаат со нови вкусови, додатоци и во разни варијанти.

Во зависност од тоа каде ќе седнете да го испиете кафето, можете да очекувате разновидна понуда, но и додатоци.

Google search engine

Откако еден од најпознатите синџири на кафулиња ја лансираше својата линија „Олеато“ – кафе со маслиново масло, на социјалните мрежи започна нов тренд, кој вклучува точење маслиново масло во кафето.

Маслиновото масло и кафето се прекрасна храна за многу љубители… но што се случува кога ќе ги комбинирате? Можеби сте слушнале дека познат ланец на кафулиња продава кафе со маслиново масло, што крена голема прашина и коментари на социјалните мрежи. Дали овој тренд навистина е добар за нас? Дали треба да почнете да додавате маслиново масло во вашиот омилен пијалок дома? Еве што треба да знаете пред да почнете да купувате маслиново масло на големо, пишува miss7.

Познат ланец на кафулиња минатиот месец го лансираше своето кафе „Олеато“ кое содржи три нови пијалоци од кафе со екстра девствено маслиново масло. Линијата е инспирирана од медитеранската традиција на земање една лажичка маслиново масло наутро, во исто време многу луѓе уживаат во шолја кафе или еспресо. Тимот на оваа компанија имаше идеја да ги спои двете, па така беше создадена линијата „Олеато“.

Иако повеќето луѓе сè уште не можат да ги купат овие пијалоци во нивното локално кафуле (тие моментално се достапни само во Италија), тие ќе се појават во продажните места во Јужна Калифорнија на пролет, а потоа следат Јапонија, Блискиот Исток и Обединетото Кралство подоцна оваа година.

Дали се добри пијалоците од кафе со маслиново масло?

Сепак, се поставува прашањето дали се добри пијалоците од кафе со маслиново масло? Како и трендот на кафе во изминатата деценија, кој вклучуваше комбинирање на кафе со кокосово масло или путер, додавањето маслиново масло во кафето може да понуди некои здравствени придобивки.

Кога станува збор за интеракцијата на маслиновото масло со кафето, маслиновото масло ја обложува слузницата на желудникот, што може да ја забави апсорпцијата на кофеинот од кафето. Ова може да ви помогне да го избегнете таканаречениот пад што често следи по брзото будење. Оваа способност за премачкување на желудникот исто така може да помогне да се неутрализира дел од киселоста на кафето.

Маслиновото масло е суперхрана сама по себе со импресивни придобивки. Тој е богат со мононезаситени и полинезаситени масти здрави за срцето, кои помагаат да се намали лошиот (LDL) холестерол додека го зголемува добриот (HDL) холестерол, што може да помогне во спречување на срцеви заболувања. Утврдено е дека и маслиновото масло го намалува крвниот притисок.

Мастите, вклучително и маслиновото масло, го успоруваат варењето, ни помагаат да се чувствуваме посити подолго време и нудат постојана енергија. Ова значи дека мастите исто така ја намалуваат реакцијата на шеќерот во крвта, помагајќи ни да избегнеме големи скокови на шеќерот во крвта после јадење. Иако ова е одлична вест за оние со дијабетес или други метаболички состојби, исто така ќе ни помогне на останатите да ги избегнеме „несреќите“ што понекогаш може да се појават после јадење.

Хранливи материи

Маслиновото масло е исто така полно со хранливи материи, вклучувајќи витамин Е и состојки од растително потекло. Витаминот Е е супер ефикасен антиоксиданс, помага да се намали воспалението и да се зајакне имунолошкиот систем. (Плус, го зголемува сјајот на кожата… а кој не го сака тоа?) Состојките од растителна основа, или растителните полифеноли, се исто така антиоксиданти кои помагаат во борбата против слободните радикали кои можат да предизвикаат хронични болести. Покрај тоа, откриено е дека тие ги штитат знаците на стареење и невродегенеративните болести. Всушност, еден преглед откри дека конзумирањето на маслиново масло може да го спречи или одложи почетокот на Алцхајмерова болест, додека друга мета-анализа покажа дека маслиновото масло е поврзано со спречување на сите видови рак.

Дополнително, маслиновото масло ни помага да ги апсорбираме витамините растворливи во масти: А, Д, Е и К. Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека без разлика колку храна богата со овие витамини јадете, вашето тело нема да има корист без да консумирате маснотии во исто време. Со оглед на другите неверојатни придобивки од маслиновото масло, тоа е одличен избор на маснотии за да помогне во таа апсорпција.

Ако сакате сами да измешате кафе и маслиново масло, измешајте околу една лажица екстра девствено маслиново масло во вашето кафе со рачен миксер или блендер, инаку точноста ќе се одвои. Исто така, можете да се обидете да додадете маслиново масло во други пијалоци, но вкусот можеби не е толку добар.