Вол Стрит Џурнал: Америка нема да ѝ испрати на Украина борбени дронови, се плаши од напад врз Русија

САД нема да испратат напредни моќни борбени дронови од типот Grey Eagle MQ-1c во Украина, јави Вол Стрит Џурнал повикувајќи се на извори запознаени со ситуацијата. Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден смета дека употребата на овие дронови може дополнително да го ескалира конфликтот затоа што ќе и овозможи на Украина да нападне руска територија.

Во американската одлука да не се испраќаат напредни борбени дронови во Украина има уште еден фактор – Америка стравува дека технологијата што се користи во беспилотните летала Grey Eagle MQ-1 C може да падне во руски раце, пишува весникот.

Google search engine

И Киев и некои американски конгресмени лобираа да се испратат вакви дронови во Украина, но очигледно, барем засега, тоа нема да се случи, велат изворите.