Во Србија вакцинирани скоро половина милион жители

Досега во Србија против коронавирус се вакцинирани 473.087 лица. Со ова Србија е втора во Европа според бројот на вакцинации на милион жители.

Само Велика Британија е пред Србија, по што следат Малта, Исланд, Данска, Ирска, Словенија, Романија, Литванија и Португалија.

Google search engine

Кога станува збор за регионот, Србија е убедливо прва по бројот на вакцинирани луѓе на милион жители. Следуваат Словенија, Романија, Унгарија, Хрватска и Бугарија.

Србија во моментов користи три вакцини – на „Фајзер“ и „Бионтек“, руската „спутник V“ и кинеската „синофарм“.