Во село во Јакутија температурата се спушти до минус 61 Целзиусов степен

Температурата на воздухот во селото Жилинда во Јакутија денеска се спушти на минус 61 Целзиусов степен, објавено е на веб-страницата на одделението за хидрометеорологија во таа руска република во источен Сибир.

Според метеоролозите, температурата во девет области на Јакутија е минус 45 степени и пониска, пренесува РИА Новости.

Google search engine

Во главниот град – Јакутск е минус 42 степени.