Во САД речиси милион случаи на Ковид-19 во еден дeн

САД потврдија речиси милион нови случаи на коронавирус во понеделникот, што е најмногу во светот и речиси двојно поголем од бројот постигнат минатата недела, додека високо заразната варијанта омикрон не покажува знаци на забавување.

Бројот на хоспитализирани пациенти е зголемен за речиси 50 отсто во изминатата недела и сега изнесува над 100.000, објавија американските медиуми.

Google search engine

Во текот на изминатата недела, просечниот број на новозаразени изнесувал 486.000 дневно, а тој број е двојно зголемен за седум дена. Меѓу 978.856 новозаразени во понеделникот, се наоѓаат и некои случаи од саботата и неделата, бидејќи многу држави не известуваат за време на викенди.

Просечниот број на смртни случаи од Ковид-19 во САД сè уште е прилично стабилен и се движи околу 1.300 дневно.

Според податоците на Американската академија за педијатрија и Здружението на детски болници, минатата недела се регистрирани повеќе од 325.000 заразени деца, што е речиси двојно повеќе од пред две недели.

Светската здравствена организација вчера соопшти дека омикрон засега предизвикува полесни форми на болеста. Сепак, здравствените власти предупредуваат дека бројот на заразени со омикрон го загрозува болничкиот систем, кој веќе е оптоварен со пациенти заболени од Ковид, главно невакцинирани лица.

Белата куќа вчера соопшти дека администрацијата на претседателот Џо Бајден ги финализира договорите за 500 милиони брзи тестови за коронавирус кои планира да им ги подели бесплатно на Американците со цел да се намали притисокот врз местата за тестирање. Дополнително, администрацијата двојно ја зголеми нарачката за антивирусен лек на Фајзер против Ковид-19.

Здравствените власти нагласуваат дека вакцинациите и дополнителните дози остануваат најдобриот начин да се избегнат тешките форми на болеста.