Во хеликоптерската несреќа на Алјаска загина најбогатиот жител на Чешка – Петр Келнер

Пет лица загинаа во хеликоптерска несреќа на Алјаска меѓу кои е и еден од најбогатите луѓе во Европа, откако леталото се урна за време на, како што велат властите, хели-ски патување.

Меѓу жртвите е и Петр Келнер, најбогатиот жител на Чешка, кој го заработи своето богатство продавајќи канцелариски материјали, а потоа купувајќи удел во најголемата осигурителна компанија во земјата, според Форбс. Веб-страницата го смести меѓу 70-те најбогати луѓе во светот во 2020 година, со богатство од 17,5 милијарди долари.

Google search engine

Одделот за јавна безбедност на Алјаска соопшти дека спасувачите ги пронашле телата на Келнер и уште четворица: Грегори Хармс (52) од Колорадо, Бенџамин Ларохаикс (50) од Чешка, Шон Мек Манами (38) од Гирдвуд, Алјаска и Зекари Расел, 33, од Енкориџ, кој управувал со хеликоптерот.