ВО БУЕНОС АИРЕС КАКО ДА ПАДНАЛА БОМБА! Полицијата со автомати ја растера толпата! По прославата, ГРАДОТ Е ЦЕЛОСНО УНИШТЕН! (ФОТО)

Неколку часа по прославата, на улиците на Буенос Аирес како да паднала атомска бомба!

Прославата по повод освојувањето на титулата на Светското првенство во Катар се претвори во масовен хаос, по што аргентинските фудбалери мораа да бидат евакуирани со хеликоптер. Евакуацијата значеше и крај на парадата по улиците на главниот град на оваа јужноамериканска земја, но и почеток на конфликтот со полицијата.

Google search engine

Argentina

Полицајците во таа прилика употребиле и пушки за да ја растераат разбеснетата толпа.

Buenos Ajres

Buenos Ajres

На крајот на краиштата, наместо убаво сеќавање и достоинствен пречек, утрото потоа на улиците имаше урнатини – најблаго речено.