(Видео) Воз се заглави во забавен парк во САД, луѓето виселе наопаку три часа

Една од играчките возови во забавниот парк во Висконсин се заглавила и останала да виси во воздух. Осум патници останале заглавени во возот и виселе наопаку повеќе од три часа, соопшти пожарникарската служба Крандон.

„Имаше механички дефект за време на возењето и возот се заглави во исправена положба“, изјави капетанот на противпожарната служба Бренан Кук.

Google search engine

На видеата на социјалните мрежи се гледа како спасувачот се качува во возот додека патниците чекаат превртени наопаку.

Поради висината на возот, на помош била повикана специјална опрема и спасувачки екипи, се наведува во соопштението.

 

Патниците чекале да дојде камион со скала од далечина од 45 минути, се вели во соопштението.

Во спасувањето на патниците учествувале десет противпожарни возила, девет амбулантни возила и 50 лица од три реони, соопштија пожарникарите.