(Видео) Ужасна снимка од дрон по рускиот напад на Украина: Уништени куќи, под урнатините има луѓе

Пет лица загинаа во руски ракетни напади во западниот регион на Лавов, рече шефот на регионалната воена администрација на Телеграм.

„Воздушниот аларм за жителите на областа Лавов, траеше четири часа оваа вечер … Во областа Золочив, непријателска ракета падна во станбена област. Избувна пожар. Тој веќе е изгаснат… “, изјави Максим Козики, кој претходно рече дека загинале четири лица – две жени и двајца мажи.

Google search engine

Козицки објави видео од штетата, направено од дрон.

Според Козицки, урнатините се расчистуваат и може да има уште луѓе под нив. Пожарот уништил три станбени згради, три автомобили, гаража и повеќе помошни објекти.

Руските сили синоќа и утрово извршија масовни напади на Украина. Украинските власти соопштија дека нуклеарната централа „Запорожје“, која е под контрола на Москва, останала без снабдување со електрична енергија.

Објавена е и карта на сите нападнати места.

Воздухопловството на Украина објави преку Телеграм за бранот напади на Русија во текот на ноќта. Се тврди дека „одбранбените сили на Украина уништиле 34 крстаречки ракети … како и 4 беспилотни авиони „ Chahed-136/131 “. Се тврди дека Русија испалила вкупно 48 ракети од типот на калибар за крстарење.

Во него се наведува дека нападот содржел „вкупно 81 проектил од различни типови“ и дека „лансирањата биле извршени од десет стратешки авиони ТУ-95, седум авиони со долг дострел TU-22M3, осум ловци SU-35, шест авиони на MIGS 31K и три носачи на Kalibr KR во Црното Море, пишува „Гардијан“.