(Видео)Тепачка во џамија во Турција: Верниците ги прекршија корона-мерките, полицијата реагираше со солзавец

Во регионот Газиантеп во југоисточна Турција, во џамија настана тепачка во која учествуваа собраните верници и членови на Фондацијата „Фуркан“ од една страна и припадници на полициските сили од друга страна, пренесуваат турските медиуми.

Со оглед на тоа што на сила е целосната блокада поради пандемијата со коронавирусот, што, меѓу другото, значи и забрана за собирање во затворени простории, членовите на организацијата „Фуркан“ изразија незадоволство од ваквата одлука на Ердоган и неговата партија.

Google search engine

Лидерите на организацијата истакнаа дека забраната за собирање во џамии подразбира лишување од верските права и слободи.

Во знак на протест, членовите на организацијата се собраа во една од џамиите во Газиантеп на молитва, а лидерите на движењето истакнаа дека сите собрани ќе го почитуваат растојанието и ќе носат маски во џамијата.

Сепак, многу брзо откако се собраа полициските сили влегоа во џамијата и им наредија на верниците да се разотидат. Кога тие одбиле, се судриле со полицајците кои со солзавец ја растерале толпата. Според турските медиуми, полицајците кои користеле солзавец биле суспендирани.

„Ова не е Израел, ова е Турција. Оние кои им дозволуваат на луѓето да се собираат на стадионите, јавниот превоз и бизнисот и покрај епидемиолошките мерки, ги спречуваат верниците да се молат во џамиите“, велат од организацијата.

Фондацијата „Фуркан“е позната во Турција по бројните политички ексцеси, а по новиот инцидент, нивниот водач рече дека ќе продолжи да инсистира на собири во џамиите.

Инаку, заклучувањето во Турција започна на 29 април и ќе трае вкупно три недели. Како дел од новите епидемиолошки мерки, турските власти забранија собири на верници во џамиите.