(Видео) Руски борбени авиони за малку ќе се судреа со американски дронови над Сирија

Воздухопловните сили на САД објавија снимка за која тврдат дека покажуваат дека руските борбени авиони летаат опасно блиску до неколку американски беспилотни летала над Сирија, испукајќи ракети и принудувајќи ги дроновите MQ-9 Reaper на остри маневри.

„Овие настани претставуваат ново ниво на непрофесионално и небезбедно однесување на руските воздухопловни сили кои оперираат во Сирија“, се вели во соопштението на штабот на американското воено воздухопловство.

Google search engine

Снимката се состои од серија исечоци на кои се гледа како руски борбен авион СУ-35 се приближува до Reaper и подоцна испалува серија ракети кои лебдат на патеката на летот на дронот.

Американскиот генерал Алекс Гринкевич тврди дека еден од руските пилоти го поместил својот авион пред дронот и го вклучил повторното горење, што ја намалило способноста на операторот безбедно да управува со дронот. Повторното горење создава млаз кој потенцијално може да ја оштети електрониката на Reaper.

Гринкевич рече дека руските авиони „почнале да ги вознемируваат беспилотните летала“ бидејќи трите дрона оперирале над Сирија вчера околу 10:30 часот по локално време. Беспилотните летала учествувале во мисијата против Исламската држава, но не е прецизирано која точно е нивната задача.

„Руските воени авиони се однесуваа на небезбеден и непрофесионален начин додека комуницираа со американските авиони во Сирија. Ги повикуваме руските сили во Сирија да престанат со ова непромислено однесување и да се придржуваат до стандардите на однесување што се очекуваат од професионалните воздухопловни сили за да можеме уште еднаш фокусирајте се на трајниот пораз на ИСИЛ“, рече Гринкевич.

Тој смета дека Русите со своите акции ја загрозиле безбедноста и на американските и на руските сили. Генералот Ерик Курила, шеф на американската Централна команда, нагласи дека руското кршење на тековните напори за чистење на воздушниот простор над Сирија „го зголемува ризикот од ескалација или погрешна проценка“.

Околу 900 американски војници се распоредени во Сирија за да работат со Сириските демократски сили предводени од Курдите во борбата против милитантите на Исламската држава. Се уште не се знае точно каде над Сирија се случил споменатиот инцидент.