(Видео) Претседателски кандидат на Еквадор убиен на митинг: напаѓач пришол и пукал

Фернандо Вилависенсио, кандидат за претседател на Еквадор, беше убиен на предизборен митинг во Кито.

Вилависенсио бил заменик во собранието, а бил убиен кога влегувал во автомобилот со кој требало да се оддалечи од местото на митингот, јавува Би-Би-Си.

Google search engine

Член од неговиот изборен штаб за локалните медиуми изјавил дека Вилависенсио влегувал во својот автомобил кога напаѓачот му пришол и го застрелал во главата.

Актуелниот претседател на Еквадор, Гиљермо Ласо изјави дека „ова злосторство нема да остане неказнето“.

Очевидци тврдат дека Вилавиченсио (59) бил застрелан три пати. Во престрелката што следела бил ранет и осомничениот за атентатот, а подоцна починал од повредите.

Првиот круг од претседателските избори во Еквадор треба да се одржи на 20 август.

Претседателот Ласо, кој нема да се кандидира за функцијата, рече дека е „шокиран“ од убиството.

Недамнешниот пораст на насилниот криминал, поттикнат од зголеменото присуство на нарко-картелите во Еквадор, е централна тема во овогодинешната изборна кампања.

 

Минатиот месец, претседателот Ласо прогласи вонредна состојба и полициски час во три провинции, по убиствата поврзани со организираниот криминал.

Кампањата на Вилависенсио, освен на безбедноста на граѓаните, беше фокусирана и на борбата против корупцијата, со која се занимаваше и како новинар, но и на борбата за намалување на уништувањето на животната средина.

Штабот на Вилависенсио минатата недела објави дека тој и членовите на тимот добиле закани од водачот на банда за шверц на дрога.

Вилависенсио беше еден од 8-те кандидати во првиот круг на изборите, но тој не беше во водство, според анкетите на јавното мислење.

Агустин Интриаго, градоначалникот на градот Манта, беше убиен во Еквадор во јули, а Омар Менендез, кандидат за градоначалник на градот Пуерто Лопез, беше убиен во февруари.

Другите претседателски кандидати изразија сочувство до семејството Вилависенсио.