ВИДЕО ОД ГРАДИНКА КОЈА ГО РАСТАЖИ БАЛКАНОТ: Момче со Даунов синдром не смеело да пее со други деца, еве што велат во градинка

На социјалните мрежи се појави видео кое крши многу корисници на социјалните мрежи на Балканот.

Имено, како што е наведено на ТикТок, каде е објавено видеото, во градинката во Широки Бријег во Босна и Херцеговина, на момчето со Даунов синдром не му било дозволено да настапува со другарите.

Google search engine

Како што пишува понатаму, малото момче вежбало и се подготвувало за настапот со недели, но било одлучено да не пее со другото девојче.

Директорката на градинката и кажала на мајката дека може да ја смени институцијата доколку не и се допадне оваа одлука. Многумина бурно реагираа во коментарите и бараа итно отпуштање на наставниците и директорот.

– Поддршка за мајката на момчето да се избори што повеќе луѓе да го видат и слушнат ова, бидејќи е огромен срам како се однесуваат вака со децата… Не се различни, сите се исти… Каде е еднаквоста?! Мила душа, којзнае колку се трудел да практикува нешто за што го избркале затоа што има Даунов синдром, со образложение ако не му се допаѓа кошулата што ја напуштаат градинката и одат во друга.. Кутри и бедни – е едно на коментарите.

Порталот „Аваз“ стапи во контакт со директорката на градинката, која посочи дека целата ситуација е исценирана.

– Тоа апсолутно не е точно. Ќе издадеме соопштение за медиумите. Видеото каде детето е оставено во ходникот, каде што изгледа толку грдо, би се згрозил. Кога мајката отиде дома, го облече своето дете, ја затвори вратата пред влезот така што испадна дека само го затворивме детето и го правевме шоуто во другата соба – рече таа и додаде дека работите не се како што изгледаат.

Видеото е овде.