Видео: Граѓаните загрижени по појавата на торнадо во битолско Живојно

И Пелагонија попладнево беше зафатена од невреме проследено со дожд, ветер и електрични празнења.

Метеорологот Славчо Попоски на својот Фејсбук профил објави видео од торнадо во битолското село Живојно.

Google search engine

„Денеска поради големата нестабилност во Атмосферата, дојде до формирање на Торнадо во Македонија – Живојно, Битолско,“ напиша Попоски.

Според прогнозата и во текот на ноќта ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Веќе два дена Македонија е под влијание на влажна воздушна маса, а иако на оделни места имаше пороен дожд, засега не е забележано поголемо невреме со штети.

Видеото овде

ПретходнаМеркел во посета на најпогодените oбласти: Во јазикот немаме зборови со кои може да се опише ова уништување
СледнаИндустријата за криптовалути е контролирана од моќен картел на богати луѓе: Тие купуваат инфлуенсери и медиуми