Велика Британија се соочува со рекорден број на невработени

ројот на невработени Велика Британија го достигна највисокото ниво во последните 25 години во јуни-август и покрај укинувањето на ограничувањата поради коронавирусот, што предизвика загриженост кај економистите дека најлошото за британскиот пазар на трудот допрва претстои, објави „Bloomberg“.

Бројот на кратења на работни места се зголемил за 114.000 за трите разгледувани месеци, што е највисоко ниво од 1995-та година, соопшти во вторникот националното биро за статистика на земјата.

Google search engine

Во меѓувреме, вработеноста се намалува за 153.000, при што стапката на невработеност се искачи на 4,5%, регистрирајќи ја својата највисока вредност од 2017-та година.

Податоците покажуваат дека економското закрепнување на земјата нагло забавува во август. Новите рестриктивни мерки наметнати против коронавирусот наведуваат дополнителни економски шокови во текот на зимата и болен скок на невработеноста.

Во комбинација со можноста за неуспех во преговорите со Европската унија (ЕУ) на единствениот пазар, се интензивира притисокот врз британската влада и Банката на Англија (BOЕ), а јавноста очекува од нив да ги засилат напорите за поддршка на економијата.

Субвенциите за работодавците погодени од пандемијата се очекува да завршат овој месец, со што ќе се загрозат повеќе работници.

Малку аналитичари веруваат дека ќе се избегнат масовни намалувања на работните места, а некои предвидуваат дека невработеноста може да надмине 3 милиони, ниво што не е забележано од 80-тите години на минатиот век.

Невработеноста во земјата достигна 1,52 милиони луѓе во периодот јуни-август, на податоците претходеше раст во претходниот квартал од 138.000 луѓе, најголем скок од финансиската криза во периодот 2008-9-та година.

Според многумина, одложените се обидите на британскиот министер за финансии Риши Сунак да ги задржи Британците во работа. Компаниите од различни индустрии најавија отпуштања на илјадници вработени во последните неколку недели.