ВАКА ГО ПОМИНУВА ВРЕМЕТО ВО ЗАТВОР КУМОТ НА ЛЕГИЈА: Часовникот секогаш звони во 5:55! САМ СУМ НАД 20 ГОДИНИ

Ненад Бујошевиќ (47), поранешен член на „црвените беретки“ и кум на Милорад Улемек Легија (52), отслужува 35-годишна затворска казна за убиството на Иван Стамболиќ и за четирикратното убиство на функционер на СЈО на Ибарска автопат, а неговиот пријател за тамошните медиуми откри како ги поминува деновите во „Жабела“ во Пожаревац.

– Рамбо ми вели дека е супер и се шегува дека „ужива во туризмот“. Не во самица, туку во некаква изолација. Всушност, тој е сам од безбедносни причини, бидејќи психолозите заклучиле дека е психички и физички силен. Самицата се смета за казна, што кај него не е случај. Не сака да ја остави, вели дека е одлично што е сам, но тоа му претставува проблем поради други работи. Тој не може да излегува за време на викендите и празниците и нема право на условен отпуст. Пред 10 години беше сместен во Седмиот павилјон бидејќи тоа беше најлошото место што можеа да го стават во тоа време. Сега сака да излезе во павилјон од поотворен тип, со работни обврски – вели пријателот на Рамбо.

Google search engine

Тој пренесе и како изгледа еден ден во затвор за поранешен капетан на Единицата за специјални операции (ЕСО).

– Станува во седум, но часовникот секогаш чука 5:55. Тренингот започнува во 06:45 часот, а во 7:15 часот го прошетуваат. Се загрева во ќелија, а надвор тренира уште час и половина – два. Неодамна ми рече: „Тренирам до максимум!“ Потоа одам да чукам, читам книги, гледам документарци на ТВ, играм Sony Playstation. Најмногу сакам документарни филмови, не е важно кој, бидејќи не ми треба превод. Немам бицепс и трицепс за мојата висина, но тренирам во различни спортови“. Малку се мачи со англискиот и германскиот, кои ги знае порано. Пробал нешто друго, но не му успеа бидејќи не е расположен за бубачки – вели пријателот на „Беретка“ и посочува дека Рамбо му рекол дека завршил во затвор по наредба на поранешниот премиер Зоран Ѓинѓиќ.

-Ми кажа дека е договор тој и Ненад Илиќ, познат како Главоња, да ја преземат вината на себе само за да му се суди на Слободан Милошевиќ во земјава, за да не биде испратен во Хаг. Ми рече: „Требаше да го врамиме Радомир Марковиќ, а тој да посочи дека Слоба го нарачал убиството на Вук Драшковиќ“. Колку што знам беше од Зоран Ѓинѓиќ. Легија отиде кај Ѓинѓиќ на договор, ден-два пред да одиме во затвор. Бевме во дворот на владата, каде што беше убиен Ѓинѓиќ. Легијата влезе кај Ѓинѓиќ, а јас и Илиќ седевме во автомобилот и разговаравме со поранешен член на ЈСО, кој беше во обезбедувањето. Легија подоцна излезе и рече: „Се е според договор, да продолжиме понатаму!“ Не бев на состанокот, не можам да тврдам дека тоа е апсолутно точно, но Легија рече. Апсолутно му верував на Легија и му верувам до ден денес! Отидовме на суд да дадеме изјави. Да не беше тој договор, немаше да ни направат лични карти, пасоши за друг идентитет, немаше да ни дадат пари. Тоа го направија за мојата сопруга и децата. За шест месеци требаше да бидеме слободни – го раскажува соговорникот од разговорот со Рамба.

Sanja Bujošević, Nenad Bujošević, Ramo

Со јаже се симнал од зграда, а прекарот го добил затоа што знае многу за оружјето

Бујошевиќ е роден во Швајцарија, а прекарот Рамбо го добил од војската и од бојното поле во Краина.

– Има прекар затоа што знае многу за оружје, а не поради бицепс и трицепс. Во стражата на Аркан му го закачија тоа име и тој не може да се ослободи од него. Тој е тежок. Пред затвор знаеше со јаже да се спушти од зграда – вели пријателот на Рамбо.

Кумот на Легија изјавил дека несреќата на Ибарска се случила на 500 метри од неговата зграда во Лазаревац, но дека таму никој не го видел. Рамбо бара да се обнови судењето каде доби 15 години затвор за несреќата на Ибарска и 35 години затвор за учество во убиството на Иван Стамболиќ.

-Ми откри дека тогаш барале судија да ги казни по 40 години за Ибарска, но тој одбил и отишол во кафеана. Тој ми се жали дека по жалбата одлучува судијата кој ги осудил на драконска казна и затоа пресудата станала веднаш извршна. Така, како што вели, пробале само четници! Ми вели: „Нè застанува судијата што се сети на се“ – вели пријател на единствениот осуденик, кој над 20 години е добро со себе.

Рамбо е скромен и открива што му недостига.

– Му недостигаат концерти. Сака хард рок, најтврд рок. Чита книги за економија, анатомија, спортска медицина. Воопшто не попушти. Недалеку од него е неговиот свадбен кум Легија во „Алкатраз“, но нема шанси да го види – вели соговорникот.