Ураганот пустоши во Америка: Автомобили завршија на покривите на куќите, 22 лица ги загубија животите. Бројките ќе бидат полоши (видео)

Најмалку 22 лица загинаа во катастрофалните поплави во американската сојузна држава Тенеси во саботата.

Спасувачките екипи трагаат по десетици други лица кои се водат како исчезнати.

Google search engine

Поплавите во саботата во руралните области уништија патишта, телефонски столбови, оставајќи цели семејства да се прашуваат дали нивните сакани ги преживеале невидени поплави, пренесува агенцијата АП.

Многумина од исчезнатите живеат во населбите каде што водата се зголеми најбрзо, изјави шерифот на округот Хамфрис, Крис Дејвис, кој исто така потврди 22 смртни случаи во неговата област. Во саботата падна до 43 сантиметри дожд во округот Хамфрис, со што беше соборен рекордот на Тенеси за еднодневни врнежи за повеќе од осум сантиметри, објави Националната метеоролошка служба.

Гувернерот на Тенеси Бил Ли ја обиколи областа, нарекувајќи ја „катастрофална слика на загуба и болка во срцето“. Имаше остатоци од уништени автомобили, демолирани фирми и куќи насекаде во областа.

Фејсбук страницата на канцеларијата на шерифот во округот Хамфрис е исполнета со пораки од луѓе кои бараат исчезнати пријатели и семејство. Најновите научни истражувања потврдија дека обилните и обилните врнежи ќе станат почести поради климатските промени предизвикани од човекот.