Украина упати апел до една балканска држава: Побара да се прекинат сите врски со Русија!

„Украина денес апелираше до Грција да ги затвори своите пристаништа за руски бродови и да престане да работи со руски компании со цел да го зголеми притисокот врз Москва да стави крај на војната“, изјави денес украинскиот амбасадор во соседна Грција.

Посебно побаравме од Грција да ги затвори своите пристаништа за руските бродови, да престане да работи со Москва и да не ги испраќа своите бродови во Русија “, изјави за новинарите украинскиот амбасадор Сергеј Шутенко , пренесува медиумската агенција Ројтерс.

Google search engine

Новите разговори помеѓу Москва и Киев , кои бараат компромисно решение во врска со статусот на Украина надвор од НАТО денес поттикнаа умерена надеж дека, по три недели вооружен конфликт, може да се постигне значителен напредок во преговорите помеѓу двете страни.

За време на неодамнешниот разговор помеѓу премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис и претседателот на Украина Володимир Зеленски, премиерот на Грција го увери украинскиот претседател дека Грција ќе ги спроведе санкциите на Европската унија против Русија.

Многу граѓани на Грција живеат во Украина, особено во поморскиот град Мариупол, каде што се изложени на вооружени конфликти и се оставени без греење, струја и вода.