УКРАИНА БЕШЕ САМО ПОЧЕТОК, ВО АЗИЈА ЌЕ СЕ ВОДИ НАЈКРВАВАТА ВОЈНА НА 21 ВЕК: Сè е подготвено ВОЈНА

Британскиот таблоид The ​​Sun објави анализа во која тргнува од претпоставката дека дури сега кога Кси Џинпинг стана доживотен претседател на Кина ќе го нападне Тајван.

Таблоидот предвиде дека тоа би можело да биде една од најкрвавите војни во историјата, цитирајќи го предупредувањето од водечкиот експерт, Ориана Скајлар Мастро, соработник на Универзитетот Стенфорд, кој верува дека инвазијата на Тајван сега е „поверојатно“ во следниот петгодишен мандат на Кси. , додека неговата војска ги „финализира“ плановите за заземање на островот.

Google search engine

Таквиот потег речиси сигурно ќе предизвика американска интервенција и ќе доведе до „најлошата војна во модерната историја“ со „илјадници и илјадници“ убиени секој ден, рече Мастро во своето мрачно предвидување. Кинескиот лидер беше крунисан за доживотен лидер на 20-от Конгрес на Комунистичката партија во земјата, кој беше отворен минатата недела со ветување дека никогаш нема да отстапи од преземањето на Тајван насилно.

Кина го смета самоуправниот остров како дел од својата територија и предупреди дека секое движење кон целосна независност ќе доведе до инвазија. Неодамнешната посета на американската политичарка Ненси Пелоси на Тајван предизвика жесток одговор од Пекинг, при што кинески воени бродови и борбени авиони го опколија островот во големи воени вежби.

Kina, Tajvan, Amerika

Откако ја зацврсти својата позиција на власт, Кси ги промовираше своите истомисленици политички сојузници за да му помогнат да ја спроведе својата агенда. Мастро, научен соработник во Институтот за меѓународни студии Фриман Спогли, се смета за еден од водечките светски авторитети за кинеската воена машина. „Она што би го кажала е дека некој вид на употреба на сила е речиси загарантиран“, изјави таа за The Sun Online.

Таа рече дека Кси Џинпинг не сака никаква воена акција за време на предизборниот партиски конгрес, но сега кога „ограничувањето е укинато“ и ризиците од напад на Тајван се зголемени.

„Краткорочните изолирани блокади или големите вежби или дури и ограничените напади се само загарантирани – само прашање е дали тие ќе започнат целосна кампања на повторно обединување.

Мастро рече дека нејзиниот став е дека од перспектива на Кси, прашање е само да се чека вистинскиот момент за да започне инвазија.

Tajvan, Vojska Tajvana

„Тој е амбициозен и иднината е неизвесна, па кога ќе дојде таа можност, нема да има причина за чекање. Бев во Тајван и разговарав со раководството и тие имаа сличен став – дека вакво нешто е поверојатно да се случи евентуално следниот мандат на SI. Мислам дека тие размислуваат „зошто да чекаат?“ така што ги завршуваат работите на воена страна“, рече таа.

Мастро предупреди да не ги потценува човечките и економските трошоци што Кси би бил подготвен да ги плати за да го зацврсти своето место во кинеската историја.

„САД историски сакаат да бидат суперсила пред да направат каков било потег. Иако Кина дефинитивно сака предност, таа не чувствува дека треба да ги минимизира жртвите на ниво што ги задоволува Соединетите држави пред да започне такви воени кампањи.

„Кина е подготвена да толерира големи загуби затоа што се чувствува посилно за тоа отколку САД, а автократите се подготвени да продолжат да се борат и покрај загубите. Таа е сосема подготвена да прифати краткорочни високи економски трошоци врз основа на тоа што нема имаат негативни долгорочни ефекти“, рече таа.

Сценарио за напад на САД

Скицирајќи сценарио за војна меѓу САД и Кина, Мастро предвидува дека Пекинг е убеден дека мора да ја нападне Америка „напорно и рано“ во напад во стилот на Перл Харбор. После тоа, САД би можеле да го признаат поразот за една недела додека се борат да добијат засилување.

Додека Пекинг можеби се подготвува за блицкриг за да го премине Тајванскиот теснец и да го заземе островот, експертите велат дека војната може да биде сè освен брза. Со груби плажи, карпест терен, добро обучени бранители и немилосрдни мориња, Кина би можела да се соочи со истата брутална војна со која Русија моментално се соочува во Украина. Се тврди дека Пекинг би можел да собере дури два милиони војници за да го окупира Тајван.

Мастро рече дека уништувањето што ќе произлезе од кинеската инвазија ќе го засени сето она што сме го виделе во Украина, со „илјадници и илјадници“ убиени „секој ден“.

„Тоа веројатно ќе биде најлошата војна во модерната историја“, заклучи таа.