УБИЕН ПРВИОТ ЧОВЕК НА МИХАИЛОВКА: Иван Сушко разнесен од бомба кај Запорожје

Иван Сушко, шеф на руската управа на Михајловка во областа Запорожје, загина во експлозија на автомобил.

Google search engine

Оваа вест ја соопшти Владимир Рогов, член на главниот совет на АЦВ на регионот Запорожје.

Експлозивната направа била поставена под автомобилското седиште на началникот на населбата, напиша Рогов на својот канал Телеграм.

Од експлозијата бил ранет Иван Сушко кој во критична состојба бил пренесен во болница, каде набргу починал.

Рогов изрази сочувство и до семејството и пријателите на починатиот Сушко.

Михаиловка е под команда на руските сили, а Сушко наводно се согласил да соработува со Русите кога тие ја окупирале областа.

Ден претходно беше направен обид да се убие заменик-шефот на Одделот за внатрешна политика на регионот, Игор Телегин, во регионот Керсон. Службеникот е жив.