Убиецот на седум луѓе во Калифорнија легално поседувал оружје: Претходно бил обвинет за насилство на колеги

Осомничениот за убиството на седум лица во Калифорнија легално поседувал полуавтоматско оружје, соопшти полицијата.

Полицијата го идентификуваше осомничениот како 66-годишниот Чунли Џо, кој не им бил познат на локалните власти до ова злосторство.

Google search engine

Кога полицијата пристигнала во блиската фарма за печурки, пронашла четири тела, а потоа во близина нашла уште три тела. Локалниот шериф го опиша злосторството како „инцидент на насилство на работното место“, нагласувајќи дека тој имал за цел одредени луѓе.

Единствената врска меѓу жртвите и осомничениот е дека тие биле или сегашни или поранешни колеги.

Во среда попладне се очекува осомничениот да се појави пред судот.

Бидејќи истрагата за злосторството се уште е во тек, властите не успеале да утврдат кој би можел да бил мотивот на напаѓачот за убиство на седумте лица. Полицијата соопшти дека не знаела за неговото минато, што веројатно може да укаже дека Џо можел да го изврши масакрот.

Тој претходно бил обвинет за насилство на работното место, според документите што ги видел Си-Ен-Ен.

Претходно му била издадена наредба за приближување до неговиот поранешен колега и цимер, кој го обвинил Џо за напад и закани. Против него била издадена привремена забрана за приближување, а потоа во март 2013 година Џо ја напуштил работата.