УАПСЕН ПОРАНЕШНИОТ ТЕЛОХРАНИТЕЛ НА ШЉУКА: Беше на погребот на Страхиња Стојановиќ, и се обидел да убие човек во Нов Белград

Велибор Ќировиќ, поранешниот телохранител на убиениот водач на ѕвездениот клан Средој Шљукиќ Шљука, е уапсен денеска во Белград, дознава српски Курир! Ќировиќ, како што дознаваме, е осомничен дека ноќта меѓу 2 и 3 јули се обидел да убие гостин пред ресторан во Нов Белград. Извор на Курир открива дека поранешниот телохранител на Шљука се товари за обид за убиство, предизвикување општа опасност и недозволено носење оружје.

Да потсетиме, Министерството за внатрешни работи и Вишото јавно обвинителство во Белград интензивно работеа на расветлување на сите околности на овој настан.

Google search engine

Да потсетиме, пукањето за кое беше уапсен Ќировиќ се случи пред ресторан на кејот Сава. Наводно, на престрелката и претходела расправија, а потоа и пресметка при што Ќировиќ бил прободен со нож во стомакот.

Strahinja Stojanović, pucnjava, Savski kej, Novi Beograd

Инаку, како што пренесува српски Курир, Ќировиќ во јавноста стана познат по погребот на Страхиња Стојановиќ, кој беше разнесен пред две години во експлозијата на бомба поставена под неговиот автомобил во Нов Белград. На погребот на Стојановиќ уапсениот носел ковчег.

-Покрај Средој Шљукиќ со кој бил близок, убиен е и пријателот на Ќировиќ, Страхиња Стојановиќ, инаку добро познат на полицијата. Во септември 2020 година, Стојановиќ беше разнесен со бомба во Нов Белград додека одеше на автомобилски трки во Ушац со својата девојка, Колумбијката Соња Суарез Гомез. Колку биле блиски говори и тоа што Цировиќ на погребот го носел својот ковчег – откри тогаш извор на Курир.

Ќировиќ, наводно, бил вклучен во инциденти и претходно. Како што пишувавме, во него било пукано во 2015 година, а неколку дена потоа му биле запалени автомобилите. Малку подоцна Ќировиќ удрил во возилото на интервентната единица.