Турција формира специјална авиокомпанија за руски туристи

Турските власти планираат да создадат специјална авиокомпанија која ќе превезува руски туристи во турските одморалишта, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на турски медиуми.

Веста доаѓа откако Европската агенција за безбедност на воздухот ги суспендираше сертификатите за сите руски авиокомпании.

Google search engine

Турскиот весник „Сабах“ наведува дека ескалацијата на конфликтот меѓу Русија и Украина доведе до проблеми во туристичкиот сектор на Турција, бидејќи и Украина и Русија се многу важни за нејзиниот бизнис. Според Интерфакс, новата компанија треба да биде со седиште во Анталија.

„Благодарение на авиокомпанијата, ќе биде можно да се привлечат дополнителни милион руски туристи“, пишуваат турските медиуми.

Туркиш ерлајнс наводно се договорил со руските агенции да резервира блокови за седишта за руските туристи на своите летови. Турција наводно очекува најмалку два милиони туристи од Русија.