Тројца македонски државјани загинаа во страшна сообраќајна несреќа во Италија, пренесуваат тамошните медиуми

Тројца македонски и еден италијански државјанин вчера загинаа во сообраќајна несреќа во Ница, пренесува италијанскиот медиум „Ла Воче ди Асти“.

Според медиумот, до несреќата дошло кога возилото во кое се наоѓале тројцата македонски државјани на возраст од околу 30 години, се судрило со автомобилот со кој патувал 23-годишниот Италијанец од местото Асти во северозападна Италија.

Google search engine

Истрагата за причините за несреќата е во тек, а на местото на настанот увид извршиле припадници на сообраќајната полиција.

Извори од полицијата во Асти за медиумот изјавиле дека засега немаат детали за сообраќајната несреќа, но дека „со сигурност само знаат“ дека станува збор за фронтален судир. Судирот помеѓу возилата се случил на тесна и опасна кривина на која многу тешки сообраќајки и во минатото.

На самото место бргу пристигнале екипи на Брза помош и пожарникари кои се обиделе да ги извлечат патниците, но не успеале да ги спасат.

МНР потврди: Загинатите во несреќата во Италија се на околу 30 години

Министерството за надворешни работи на Македонија доби потврда дека во сообраќајна несреќа во Италија, загинале тројца македонски државјани.

„Во градот Ница Монферато, во италијанската провинција Асти, дел од регионот Пиемонт, се случила тешка сообраќајна несреќа со смртни последици за четворица учесници, од кои за тројца е утврдено дека се работи за државјани на Република Северна Македонија. Амбасадата во Рим, како и Генералниот конзулат во Венеција се во директен контакт со надлежните институции на Италија, од каде е добиена усна потврда за починатите наши државјани, како и за нивните податоци. Се работи за З.С. – 33 години од Македонска Каменица, А.К. – 31 година од селото Саса, како и В.И. – 30 години од село Пекљани, Виничко“, велат од МНР.

Претставниците на Конзулатот и Амбасадата веќе се во контакт со дел од семејствата на починатите, и ќе бидат на располагање за асистенција во врска со преносот на останките од Италија.

„Иако поради велигденските празници комуникацијата со италијанските служби се одвива забавено, нашите дипломатски претставништва остануваат во комуникација со цел прибирање дополнителни информации за деталите околу сообраќајната несреќа, податоци за починатите, како и во делот на обезбедување писмена потврда за сите детали од несреќата. Дозволете да информираме дека на располагање се дежурните телефони на: – Генералниот конзулат во Венеција +39 327 935 1698, – Амбасадата во Рим +39 351 336 3919 – како и СОС телефонот на Министерството за надворешни работи 075 273 732, додаваат од МНР.