Тотален хаос: „Ова не се случило во историјата на оваа земја…“(ФОТО/ВИДЕО)

По неколкучасовен хаос, бразилските безбедносни сили успеаја да ја вратат контролата врз Конгресот, претседателската палата, како и врз зградата на Врховниот суд.

Поддржувачите на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро упаднаа во Конгресот, претседателската палата и Врховниот суд во главниот град Бразилија во неделата, како мрачен потсетник на инвазијата на поддржувачите на Доналд Трамп во американскиот Капитол пред две години.

Google search engine

По неколку часа полицијата успеала да ја врати контролата над зградите, при што биле уапсени повеќе од 400 луѓе.

Левичарскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, кој го победи Болсонаро на изборите во октомври, најави „федерално обезбедување“ во Бразилија кое ќе трае до 31 јануари, откако демонстрантите успеаја да ги совладаат безбедносните сили.

Околу три часа по првичните извештаи за упад на демонстрантите во клучните институции, безбедносните сили успеаја повторно да заземат три од најважните згради во главниот град.

Лула, кој беше инаугуриран на 1 јануари, го обвини Болсонаро за поттикнување на неговите поддржувачи по кампањата со неосновани обвинувања за потенцијална изборна измама од крајот на неговото владеење.

Сојузниците на претседателот, исто така, покренаа прашања за тоа како безбедносните сили во бразилската престолнина беа толку неподготвени и толку лесно совладани од бунтовниците кои со денови најавуваа протести за викендот на социјалните мрежи.

„Тие вандали, кои би можеле да ги наречеме фанатични фашисти, направија нешто што никогаш не било направено во историјата на оваа земја“, рече Лула на прес-конференција за време на официјалната посета на државата Сао Паоло. Сите луѓе кои го направиле тоа „ќе бидат пронајдени и ќе бидат казнети“, рече тој.

Демонстрантите оставија трага на уништување по нив, фрлајќи мебел низ скршените прозорци на претседателската палата, поплавувајќи делови од Конгресот со прскалки за пожар и уништувајќи државни простории на Врховниот суд.

Илјадници демонстранти облечени во жолто и зелено упаднаа во Конгресот, Врховниот суд и претседателската палата во главниот град Бразилија, што беше кулминација на повеќемесечната тензија по гласањето во Бразил на 30 октомври.

Болсонаро, сојузник на Трамп, кој допрва треба експлицитно да го признае поразот, го изнесе лажното тврдење дека бразилскиот електронски систем за гласање бил склон кон измами, поттикнувајќи насилно движење од неговите поддржувачи кои не ги признаваат изборните резултати.

„Тој тоа го турка преку социјалните мрежи од Мајами“, рече Лула. „Сите знаат дека има различни говори на поранешниот претседател кои го поттикнуваат тоа.

Од друга страна, Болсонаро молчеше речиси шест часа за хаосот во Бразилија пред да објави на Твитер дека ги „отфрла“ обвинувањата на Лула.

Поранешниот претседател, кој ретко зборуваше во јавноста по поразот на изборите, исто така рече дека мирните протести се дел од демократијата, но дека инвазијата и оштетувањето на јавните згради „ја преминале границата“.