Таткото убиец го чува полиција, се уште не е уапсен. Во болницата нема кажано ниту збор, водел два паралелни животи

Обдукцијата не даде одговор на клучното прашање за смртта на трите деца, седумгодишните близнаци и четиригодишното момче, кои беа убиени од нивниот татко Харалд Копиц во саботата вечерта во Загреб.

Имено, како што синоќа првпат објави порталот Индекс, истражителите, кои прво веруваа дека децата се убиени така што нивниот татко ги задушил, сега се повеќе се склони кон верзијата дека клучот за смртта е труењето, веројатно таблети.

Google search engine

Меѓутоа, повреди од задушување се пронајдени на телата на трите убиени деца, па истражителите се сомневаат дека таткото ги отрул и ги задушил децата, пишува Индекс. Исто така, можно е некои од децата да починале од труење, а некои од нив со задушување.

Сето ова треба да се утврди со токсиколошката експертиза на несреќните деца што беше побарана.

Покрај прашањето што беше непосредна причина за смртта на децата, инспекторите во наредните денови ќе бараат одговори на прашања што го поттикнало сторителот да изврши такво злосторство, дали се имал испланирано, или, пак, бил под влијание на одредени средства кои влијаеле врз неговото расудување.

Убиецот Харалд Копиц, се уште е во болница каде треба да биде испрашан и да даде свој исказ за трагичниот настан..

Пациентот е сместен на одделот за интензивна нега и е под постојан полициски надзор. Тој не е опасен по живот, сите витални функции на пациентот се стабилни, тој се уште е свесен, изјави директорот на КБЦ Сестри милосрдни, д-р Давор Вагиќ во кратко соопштение до медиумите.

Тој додаде дека ослободувањето на 56-годишниот пациент од болница се очекува во следните два дена.

Таткото убиец се уште не ја дал изјава во полиција. Од моментот кога се разбудил до денес, не кажал ниту збор во болницата, пишува РТЛ . Тој се уште не е официјално уапсен.

Австрискиот таблоид Хеуте објави статија за 56-годишниот Австриец Харалд Копиц со стан на загрепска адреса, кој завчера во загребскиот елитен кварт Млинови ги уби своите три деца.

Тие разговарале, како што велат, со жител на Виена кој го познава Копиц. Наводно, таткото убиецот имал големи тешкотии со парите. Тој беше пред ѕид, немаше пари, рече тој.

Во својата проштална порака, убиецот рекол дека бил дел од масонска организација. Портпаролот на Светската масонска организација рече дека Копиц не го познава лично и дека не може да го идентификува како масонски брат, пишува Хеуте.

Тој изјави за новинар на таблоидот: Не знам што очекуваше таа личност и зошто воопшто се приклучи на масоните, ако воопшто бил наш член. Масоните легално си помагаат едни на други. Освен тоа, ништо не го оправдува убиството, тоа не одговара на масонската филозофија.

Хауте пишува дека Копиц водел двоен живот, наведувајќи ја употребата на дрога и посетата на виенската област со црвени фенери. Тие пишуваат дека паралелно, тој се претставувал на социјалните мрежи како примерен татко, објавувајќи слики од неговите деца како пливаат, печат колачи или се во зоолошката градина.

Еден жител на Виена кој го познава убиецот, изјави за Хеуте дека Копиц навистина не сакал децата и дека бил опседнат со мислата дека не е биолошки татко на седумгодишните близнаци и четиригодишно момче.

Тој беше опседнат со тоа. Тој постојано нагласуваше колку е ужасно да се има деца. Во последните две години, тој постојано го омаловажуваше своето семејство. Во неговите очи можеше да се види омраза, рече тој.