Тајната на Путин – Мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата на Украина се пишуваше дека Путин е наводно тешко болен, а се споменуваше и дека користи доппелгангери. Оваа информација повторно се најде во фокусот откако Путин го посети окупираниот украински град Мариупол.

Путин дојде во ненадејна посета на окупираните територии на Украина, што поттикна многу тврдења дека користи замена. Критичарите укажуваат на два дела од неговото тело за да ја докажат својата поента – ушите и брадата.

Google search engine

Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, окупираниот украински град што Путин го посети, на Телеграм напиша дека „Путин или еден од неговите двојници“ бил во ноќна посета на окупираниот регион – но не самиот Путин.

Слични шпекулации стигнаа и од руска страна. За ова прашање зборуваше рускиот екстремист Игор Гиркин Стрелков.

„Кога ќе го видам наводниот Путин во толпата, веднаш знам дека гледам двојник, а никој не знае што вели тој двојник, веројатно зборува глупости“, рече Гиркин.

Корисниците на Твитер шпекулираат дека ликот на Путин отишол во Украина, фокусирајќи се и споредувајќи го обликот на неговото уво и брадата со фотографиите од 2006 и 2018 година.

Шефот на украинската разузнавачка служба, Кирило Буданов, минатата година за британски „Дејли Мејл“ изјави дека рускиот претседател Владимир Путин користи двојници кои биле подложени на пластична операција. Буданов во интервју за „Дејли мејл“ рече дека украинската влада е многу збунета од постојаните воени грешки на Русија за време на инвазијата и затоа многу луѓе се прашуваат дали Путин сè уште ги носи клучните одлуки.

Колку и да е лош, Путин не е „идиот“. Рускиот план не следи никаква логика. Големото прашање е дали вистинскиот Путин сè уште постои“, рече шефот на украинската разузнавачка служба, тврдејќи дека неговите луѓе откриле двојници кои се користеле за замена на Путин во посебни прилики.

Засега не е познат точниот број на двојници што ги користел рускиот претседател. Според украинските медиуми, овие податоци се внимателно скриени и претставуваат државна тајна. Освен тоа, тешко дека целиот Кремљ знае за двојниците на Путин. Вакви информации имаат само доверливи луѓе околу Путин. Но, во медиумите се почесто се споменува бројката од тројца двојници.

Буданов, кој е и генерал, вели дека употребата на двојници сега е вообичаена практика.

„Знаеме конкретно за три лица кои постојано се појавуваат, но не знаеме точно колку ги има. „Сите направија пластична операција за да изгледаат исто“, вели информаторот.

Буданов смета дека промените се неизбежни во Москва и дека смената на Путин е во интерес на „целиот цивилизиран свет“. Руските државни медиуми го поврзуваат Буданов со тајни операции на Крим, бидејќи тој е поранешен оперативец на специјалните сили, кој подоцна беше назначен за шеф на военото разузнавање.

Буданов и претходно изјави дека Путин користи двојници. Тој за „Њузвик“ изјави дека Путин користел двојници за време на јавните настапи за да ги скрие здравствените проблеми. Тој, исто така, откри информации дека путинските различни се различни едни од други. Тој нагласува дека има специјалисти на украинската разузнавачка служба кои се обучуваат на оваа тема.

„Сликата, на пример, ушите се различни. И тоа е како отпечаток од прст, сликата на увото на секој човек е единствена. Не може да се повтори“, објаснува Буданов.

Тој исто така тврди дека двојниците на Путин имаат различни навики, манири, одење, па дури и дека се со различни висини.

Ова прашање е исто така тешко да се одговори. Како што пишуваат украинските медиуми, двојниците биле внимателно одбрани за никој никогаш да не сфати дека се работи за лажна личност.