Суперлигата уште не почнала а остана без половина клубови

Шесте преостанати клуба од фудбалската Супер лига во текот на ноќта соопштија дека ќе продолжат со планираната организација на натпревари на богати екипи, без оглед на излегувањето на шесте англиски клуба.

„И покрај најавата за излез на англиските клубови, кои беа принудени да го сторат тоа поради притисокот извршен врз нив, убедени сме дека нашиот предлог е целосно во согласност со законите и регулативите на ЕУ, што беше потврдено денес со судска одлука (во Мадрид) која ја штити Суперлигата“, се вели во заедничкото соопштение на Реал Мадрид, Атлетико, Барселона, Јувентус, Милан и Интер.

Google search engine

„Со оглед на моменталната состојба, ќе ги разгледаме најадекватните чекори за реновирање на овој наш проект, секогаш имајќи ја предвид целта да им понудиме на навивачите најдобро можно искуство и да ги истакнеме исплатите на солидарност кон целата фудбалска заедница“, додаваат во соопштението.

Во вторникот вечерта, англиските клубови Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Арсенал, Ливерпул, Тотенхем и Челси објавија дека се повлекуваат од Суперлигата, проект објавен јавно во недела. Дванаесет богати европски клубови најавија формирање на своја лига од 20 клуба „која би запознала што е можно порано“.

Објавувањето предизвика противење на европските и светските организации УЕФА и ФИФА. Потоа, УЕФА го претстаи новиот формат во Лигата на шампионите од 2024 година, кој би бил во корист на побогатите клубови, но не е радикален како Суперлигата.

“Европската суперлига е убедена дека моменталниот статус кво состојба во европскиот фудбал треба да се промени. Предлагаме ново европско натпреварување бидејќи постојниот систем не работи”, изјави Суперлигата, чиј претседател е Флорентино Перез, лидерот на Реал Мадрид.

“Целта на нашиот предлог е да дозволиме спортот да се развива на начин што генерира приходи и стабилност за целата фудбалска пирамида, помагајќи на тој начин да се надминат финансиските тешкотии со кои се соочува целата фудбалска заедница како резултат на пандемијата на коронавирусот“, стои во соопштението.

Соопштението беше објавено по состанокот на видеоконференција на шесте преостанати клубови а по излегувањето на англиските клубови.