„СТРАШНО Е ШТО СЕ ПРАВИ НА ТАА ПЛАЖА, СТАВААТ ДРОГА ВО ПИЈАЛОЦИТЕ НА ДЕВОЈКИТЕ…“ Сестра на жртвата Ива открива како починала убавицата од Нови Сад.

Пејачката Мартина Балог, сестра на новосадката Ива Балог (27), која исчезна ноќта меѓу петокот и саботата додека била со пријател на новосадската плажа Офирац, а чие тело е пронајдено вчера на брегот на Дунав кај Стари. Бановац, во шокантната исповед за Курир вели дека целото семејство е неутешно.

Да потсетиме, Ива Балог исчезна ноќта меѓу петокот и саботата, околу четири по полноќ, на новосадската плажа Офичирач, а беше пронајдена во неделата околу 13 часот во Дунав, на околу 60 километри низводно, кон Белград.

Google search engine

– Сакам никој никогаш да не го почувствува тоа што го чувствуваме сега како семејство. Нам ни е многу тешко, но кога се ќе заврши сакаме да се бориме со овие работи. Ќе бараме да се затвори плажата Офичирац и да не се прават повеќе забави таму – вели во еден здив сестрата на Ива и додава:

martina i iva balog

– Страшно е што прават на таа плажа! Овде момците истураат дрога во пијалоците на девојките и тоа не треба да се случи. Очајни сме, но нема да дозволиме да се повтори, поради вакви работи и такви трагедии.

Според нашиот соговорник, нејзината сестра таа вечер била со пријател.

– Беше со другарка на забава, некои работи не ги знаеме, но сакаме да дознаеме и ќе се бориме за тоа. Она што досега го знаеме е дека Ива влегла во водата и дека нејзиното срце се отпуштило при влегувањето во Дунав и затоа нема да има обдукција – вели Мартина за Курир.

Според Мартина Балог, кобниот ден ја видела сестра си и не ни поимала дека ќе се случи трагедија.

-Тој ден дојде дома, сите бевме заедно како семејство, како да знаеше дека последен пат сме сите заедно. Како да дошла за последен пат да се прости – вели неутешната сестра на новосаѓанката и додава дека сакаат да го погребаат своето бебе меѓу семејството и пријателите, без присуство на медиумите.

Мартина вели дека по оваа трагедија сака да се вклучи во потрагата по исчезнати лица.

– Кога ситуацијата малку ќе се смири, би сакале да се ангажираме социјално за да не се повтори вакво нешто. Имено, врз основа на потрагата по исчезнати деца, сакаме потрагата по возрасни да продолжи и во иднина. Нема потреба ништо да се чека, туку веднаш да се започне со потрага – вели нашиот соговорник.

iva balog

Како што е познато од претходно, новосаѓанката била на забава на плажата на која кобната ноќ имало стотина луѓе, но она што е нејасно и што семејството би сакало да го знае е што правела Ива пред да влезе во Дунав и како завршила кај него. Имено, како што семејството веќе објасни за медиумите, тие ги замолиле сите кои биле на забавата да им помогнат, па донекаде успеале да го дознаат нејзиното движење, но не и вистинскиот чин на влегување во Дунав.

– Добиле информација дека со другарката влегла во вода да се разлади, а потоа ја изгубила од вид. Меѓутоа, четворица млади момчиња кои седеле покрај брегот опишале дека Ива излегла од водата и се упатила кон музиката. Од друга страна, еден од посетителите на забавата изјавил дека Ива разговарала со млад човек, наводно странец од Америка, но оваа информација не е потврдена, а семејството бара тој млад човек да контактира со нив за да разберете што всушност се случило и дали можеби видел што и се случило – потсетува изворот.

telo ive balog nađeno nakon dva dana potrage