СТРАШНИ СЛИКИ ОД НЕАПОЛ: Обилните дождови уништија дел од старите гробишта! Сандаци испаднале од гробните места!

Целосно срушени гробишта на кои висат десетици ковчези. Ова беше сцената на која наидоа Наполитанците во понеделникот попладне, кога дел од зградата во која беа сместени погребните ниши на нивните најстари гробишта се урна поради обилниот дожд.

Но, сцената им е веќе позната на Наполитанците. Во јануари нешто слично се случи и во друг дел од градот.

Google search engine

Граѓаните, пак, го обвинуваат лошото управување со градските гробишта за создавање урнатини, во кои се претворија надгробните споменици на нивните најблиски.

Најмалку десетина ковчези останаа да висат во воздухот откако дел од мермерна зграда се урна на најстарите гробишта во Неапол. Поради тоа, властите го ограничија движењето на гробиштата Поџореале и започнаа истрага.

Napulj, grobnice

Бидејќи во понеделникот попладне областа беше затворена за посетители, во несреќата нема повредени.

Советникот од Неапол, Винченцо Сантагада, кој е одговорен за одржување на гробиштата, бил во близина во моментот на инцидентот.

„Пред зградата да се урне, имаше силен тресок, проследен со густ облак од прашина“, опиша тој.

Воедно нагласи дека управата ќе се погрижи за сите формалности околу оштетувањето и повторното закопување на откриените ковчези.

Ден потоа, односно во вторник, револтирани и шокирани граѓани се собраа на протест пред гробиштата, обвинувајќи ја за штетата управата на гробиштата, која воопшто не ги одржува тие површини.

Napulj, grobnice

Имавме среќа што ковчезите на моето семејство не испаднаа“, изјави Маурицио Боди за италијанскиот весник. Во ниши ги закопал сопругата, двајцата родители и свекорот.

И во јануари минатата година мештаните наидоа на сличен инцидент, кога на другиот крај на градот се урна зграда со околу 300 гробни ниши, па не им веруваат на ветувањата.

Предупредуваат дека долги години гласно споменуваат дека не се води грижа за гробиштата. Паралелно со нив стојат и некои политичари.

Napulj, grobnice

Регионалниот советник од партијата Европа Верде, Франческо Емилио Борели, исто така, на својот Фејсбук профил истакна на негрижа по новото уривање на погребните ниши во Поџореале. Гробиштата беа лошо управувани и премногу години оставени сами на себе, па станаа жртви на измамници и профитери“, го поддржа мислењето на народот.

Италијанските семејства, исто така, ги „изгубија“ своите починати во февруари минатата година, кога 200 ковчези паднаа во морето поради лизгање на земјиштето пред крајбрежниот град Камогли во северна Италија. Земјата зеде две капели со себе.