Страшни детали за драмата во Заечар: ВОЗАЧ НА АВТОБУС СЕ ЗАКЛАЛ ПРЕД ПАТНИЦИ: „Му испаднаа цревата од стомакот“

Возач на автобус (55) од село кај Заечар вчера се самоуби пред очите на многу патници кои биле на автобуската станица и го гледале несреќниот човек како се прободува со нож по целото тело.

Драмата започнала по 15 часот кога патници во паника, кои чекале автобуси на автобуската станица во Зајечар, повикале полиција и рекле дека виделе маж како се прободува во автобусот.

Google search engine

– Видовме дека во автобусот влегол средовечен маж. Ја затворил вратата зад себе, а потоа наеднаш извадил нож и почнал да се прободува цела. Почна да тече крв. Веднаш повикавме полиција – велат очевидци.

Полицијата и итната помош речиси веднаш пристигнаа на местото на настанот. Видоа и дека мажот кој бил сам во автобусот се прободува себеси. Беше преплашен, како во некаква хистерија. Влегол во автомобилот, ја затворил вратата зад себе и го извадил ножот што го донел, се дознало подоцна.

– Неколку полицајци дојдоа до автобусот и почнаа да му велат да ја отвори вратата. Веќе беше облеан во крв, а им викаше да се тргнат од патот бидејќи сам ќе си го пресече грлото. Од стомакот му доаѓаше крв. Полицијата малку се оддалечила и го повикала преговарачкиот тим. Брзо стигнале, се приближиле до автобусот и низ затворената врата почнале да му викаат на возачот за да ги слушне. Му рекоа да не го прави тоа, дека секој проблем има решение. Преговорите траеја речиси два часа – велат очевидци.

На крајот полицијата успеала да влезе во автобусот, а екипа на итната помош го извадила крвавиот возач, кој итно бил пренесен во заечарската болница. За жал, од здобиените повреди мажот починал во Здравствениот дом Заечар.

– Немаше начин да се спаси, Имаше длабока рана во стомакот, а дел од цревото му испадна од стомачната празнина. Имал и длабока расекотина на вратот, искрварил, не стигнал ни во операциона сала – дознаваме неофицијално.

Колегите на овој несреќен човек не можат да се соземат од шокот. Како што велат, ништо не укажувало на оваа трагедија. Велат дека бил добар работник, добар човек, дека зад себе оставил жена и две возрасни ќерки.

Вечна тајна ќе остане причината поради која вака брутално се пресудил на работното место, пред сведоци.