Столтенберг: НАТО не планира да влезе во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека алијансата нема да се пресели во Украина, ниту на земја, ниту во воздух, додека руската инвазија продолжува.

Говорејќи за NBC News, Столтенберг ја повтори својата поддршка за Украина и рече дека сојузниците на НАТО продолжуваат да обезбедуваат повеќе противтенковски ракети, воена и финансиска помош. Тој исто така рече дека Украина се чини дека нуди многу посилен отпор отколку што Русија веројатно очекуваше.

Google search engine

„Мислам дека тие го потценија отпорот на кој ќе наидат и затоа имаат помал напредок, зошто напредуваат многу побавно и зошто имаат повисоки стапки на исцрпеност или жртви од очекуваното“, рече тој.

Столтенберг рече дека нема да разговара за конкретни бројки околу жртвите, но рече дека „нема сомнеж дека Русија претрпе многу повеќе жртви отколку што очекуваа, додека целата операција се одвива многу побавно од планираното“.

„Сега гледаме нов бран кој доаѓа од Русија и Белорусија, со тежок оклоп, со артилерија со долг дострел. Тоа е многу непредвидлива и флуидна ситуација“ рече тој.

„Мислам дека мора да разбереме дека ова е брутален конфликт што во моментов се случува во Украина додаде тој.

Тој посочи дека НАТО има одговорност да се погрижи тоа да не излезе од контрола, што дополнително ескалира во загриженост за полноправна војна во Европа, во која ќе бидат вклучени и сојузниците од НАТО.

Столтенберг, исто така, рече дека НАТО не го променил нивото на подготвеност на нашите нуклеарни сили откако рускиот претседател Владимир Путин презеде вонредна акција во неделата и им нареди на своите сили за нуклеарно одвраќање да бидат во готовност.