СТОЈАН 14 ГОДИНИ ЧЕКАЛ КРВНА ОДМАЗДА: Му пришол на Драган, го убил на сред улица и чекал полиција!

Убиството од крвна одмазда што го потресе цел Пожаревац и Србија се случи пред шест години кога Стојан Стојановиќ (69) го уби Драган Степиќ (57).

„Беше прашање на денот кога Стојан ќе му се одмазди на својот син. Повеќе од 14 години живееше во желба да го казни виновникот. Не вредеше што беше во затвор затоа што му се закануваше на Драган“, велат познаниците на Стојановиќ на времето.

Google search engine

Степиќ, според очевидци, работел во „Роуд компани“ како надзорник на градилиштето каде во 2002 година загинал синот на Стојан.

„Приватната фирма на Степиќ вршеше работи на градилиштето во улицата Југовиќева. Стојан му пришол на Степиќ и без збор испукал еден куршум кон него. Степиќ бил тешко ранет и веднаш бил пренесен во болницата во Пожаревац, каде починал, а напаѓачот бил веднаш уапсен Стојан не побегнал „Смирено ја чекал полицијата на местото на злосторството“, изјавил тогаш извор од истрагата.

Мештаните велат дека Стојан не можел да ја преболи смртта на синот.

„Неговиот син загинал на градилиштето во селото Забрега кога земјата паднала врз него и го затрупала. Ровот бил длабок три метри и не бил добро обезбеден. Во тоа време одговорен и надзорник на работите бил Степиќ. По трагедијата Стојан му се заканувал дека ќе го убие Степиќ за одмазда, а полицијата неколку пати му го одземала оружјето. Тој сметал дека Степиќ е одговорен за смртта на неговиот син. Се плашевме дека ќе ги исполни своите закани. За жал, тоа е она што се случи“, изјави еден од тогашните очевидци, пишува МОНДО.

За потсетување, по несреќата во 2002 година во која на градилиштето загина синот на Стојан, Драган Степиќ е осуден на шест месеци затвор како одговорно лице, со оглед на тоа што „Патната компанија“ не изведува работи длабоки над еден метар. и дупката во Дупката во која загина младиот човек беше длабока три метри. Стојан помина шест месеци во затвор поради закани кон Степиќ.