Стоев на средбата со Вархеји: Нема промена на бугарскиот став за Северна Македонија

Нема промена во позицијата на Бугарија во однос на Северна Македонија. Ова го изјави техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Светлан Стоев, кој денеска се состана со министерот за надворешни работи на Португалија, Августо Сантос Силва, и комесарот за соседство и проширување на Унијата, Оливер Вархеји, јави БГНЕС.

„Бугарија продолжува да биде доследна во поддршката за европската интеграција на земјите од Западен Балкан, истовремено почитувајќи го критериумот за индивидуалните достигнувања на секоја земја и почитувајќи ги основните вредности на заедницата како добрососедство. Ние сме отворени за одговорен, отворен и полноправен дијалог со Северна Македонија. Очекуваме нашите најблиски соседи во регионот да работат во духот на искреност и конструктивност. Не може да се очекува промена во националната позиција на Бугарија во однос на Северна Македонија“, рече министерот Стоев.

Google search engine

Тој изрази подготвеност да се сретне со неговиот македонски колега Бујар Османи за да разговара за иницијативите што може да ги преземе кабинетот.

„За нас одржувањето на добрососедските односи и добивањето на потребните гаранции за спроведување на Договорот од 2017 година е од клучно значење“, истакна министерот и додаде: Ние продолжуваме да правиме напори за враќање на довербата во нашите односи со Северна Македонија.

„Нашата цел е да преземеме конкретни чекори за враќање на дијалогот со Скопје, вклучително и на највисоко ниво, што ќе обезбеди основа за идната влада да ги врати нашите односи на нивото што треба да поврзе две толку блиски земји“, рече Стоев.

Како заклучок, министерот за надворешни работи изјави дека се надева оти напорите и добронамерниот пристап на Бугарија конечно ќе бидат ценети од Северна Македонија и дека ќе се работи на изнаоѓање на одржливо и трајно решение за отворените прашања во односите.

Процесот на проширување е исто така еден од приоритетите на Португалија. Ова го изјави португалскиот министер за надворешни работи Аугусто Сантос Силва, додавајќи дека тој се потпира на поддршката на Европската комисија, со која Лисабон работи тесно.

Тој истакна два процеси на проширување: започнување на меѓувладини конференции со Србија и Црна Гора и одобрување рамка за преговори со Северна Македонија и Албанија.

„За двата процеси беше многу важно да ги слушнеме бугарските предлози, иницијативи и грижи. Ние тоа го правиме преку соодветни дипломатски и политички канали и веќе е направено многу. Затоа сега е време да се остварат директни политички консултации со Бугарија и тие ќе бидат од големо значење за тековниот процес и многу важни за португалското претседателство “, рече Силва.

Комесарот на ЕУ, Оливер Вархели, рече дека секогаш е многу важно да се слушнат земјите-членки за прашањата за проширувањето на Унијата.

„Бугарија е водечка земја-членка во однос на развивањето на нашата политика за Западен Балкан. Затоа секогаш вреди да се доаѓа овде за да добиете идеи и да се консултирате “, рече тој.