„СРПСКИ КАРТЕЛИ, НАПУШТЕТЕ ГИ НАШИТЕ ГРАДОВИ“ Турски политичар и се закани на српската мафија: „ВЕ ПРЕДУПРЕДУВАМ, ЌЕ ГИ ИЗГУБИТЕ ГЛАВИТЕ“

Турскиот политичар Кемал Киличдароглу на својот Твитер профил им објави војна на српските картели со порака дека: „Ќе ја загубат главата ако не ја напуштат Турција“.

Киличдароглу, кој е лидер на Републиканската народна партија (ЦХП), најголемата опозициска партија во Турција, која е на власт во Истанбул (како и обично главното упориште на балканските криминалци), реагираше по апсењето на уште еден член на криминалецот од Балканот, Жељко Бојаниќ.

Google search engine

На својот Твитер профил објави линк до текст поврзан со апсењето на Бојаниќ со порака на турски и српски:

„Српски картели: напуштете ги нашите градови! Не ги сакаме вашите валкани пари. Ве предупредувам, ќе ги изгубите главите. Немаме ниту едно дете да ви жртвуваме…“, најави Кирикароглу.

Инаку, Киличдароглу има намера да се кандидира за претседател на претстојните претседателски и парламентарни избори (јуни 2023 година).

Да потсетиме, во Турција во последните два месеци беа уапсени дваесет високи членови на кавачкиот клан, меѓу кои се и Милан Вујотиќ и Радоје Живковиќ Жути, најблиските соработници на водачот на оваа криминална група Радоје Звичер.

Исто така, пред три дена беше приведен и најбараниот црногорски бегалец Жељко Бојаниќ. Се сомневаат дека во својата куќа го убил нескомецот Риста Миљановиќ и неговото тело го закопал во дворот.